Star Wars: śpiewający Yoda hitem internetu! [VIDEO]

i

Autor: Screen z filmu/ fot. https://www.youtube.com/user/BadLipReading

Takiego imienia jeszcze w Polsce nie było. "Gwiezdna bitwa" o Yodę zakończona sukcesem

2018-11-26 14:27

Wojciech Staszewski wespół ze swoją partnerką chcieli, aby ich dziecko miało na drugie imię "Yoda", w dowód swojej sympatii do filmów "Gwiezdne wojny". Rada Języka Polskiego, do której o opinię zwrócił się zajmujący się tą sprawą warszawski urząd stanu cywilnego, była przeciwna temu pomysłowi. Ostatecznie jednak urzędnicy dali się przekonać argumentom rodziców. Szalę na korzyść rodziców miało przeważyć oskarżenie o... dyskryminację ze względu na kolor skóry (filmowy Yoda był zielony).

Ojciec chłopczyka, który na drugie imię będzie miał teraz Yoda, pochwalił się na swoim Facebooku zwycięską walką z urzędnikami. Urząd stanu cywilnego w Warszawie poprosił Radę Języka Polskiego o zaopiniowanie imienia Yoda po tym, jak rodzice we wrześniu złożyli w tej sprawie podanie. To właśnie ta instytucja, zgodnie z ustawą o języku polskim, ma za zadanie opiniować i doradzać w zakresie używania języka polskiego (m.in. wydając opinie o różnych formach językowych, w szczególności o nazwach własnych, w tym imionach). Nie ma ona jednak mocy prawnej odrzucenia wybranego przez rodziców imienia.

Jak wspominał: - Po drodze było decydujące starcie z opinią Rady Języka Polskiego – iż Yoda to m.in. istota o zielonej skórze i mierząca ok. 130 cm. Odparowałem w urzędowym piśmie, iż uwaga ta nosi znamiona dyskryminacji ze względu na kolor skóry, a Władysław Łokietek wg różnych źródeł mierzył 130-140 cm.

Ostatecznie warszawscy urzędnicy zdecydowali się przychylić do prośby rodziców, pomimo wątpliwości wyrażanych przez RJP. Jak wyjaśniła portalowi polsatnews.pl Barbara Romocka-Tyfel, zastępca dyrektora Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy: - Prawo o aktach stanu cywilnego nie zakazuje nadawania w Polsce imion obcych. Gdyby chodziło o pierwsze imię, moja opinia byłaby prawdopodobnie negatywna, ale ze względu na to, że jest to drugie imię, a pierwsze nie pozostawiało wątpliwości co do płci dziecka, a także rodzice dziecka odpowiednio uargumentowali ten wybór – moja opinia była pozytywna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają