Tę srebrzystą szkatułkę będzie można otworzyć za dziewięćdziesiąt lat

i

Autor: Tomasz Żak/BP UMWŚ

Tę srebrzystą szkatułkę będzie można otworzyć za dziewięćdziesiąt lat

2019-05-03 17:52

3 maja w fasadzie elewacji gmachu Sejmu Śląskiego, dziś Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wybudowanego przed 90 laty, wmurowano tzw. kapsułę czasu. O tym, co się w niej znalazło, zdecydował konkurs „Śląskie w kapsule czasu”.

Do kapsuły, szkatułki wykonanej ze stali nierdzewnej, trafiły: własnoręcznie zrobiony album ze zdjęciami obrazującymi czasy współczesne autorstwa Wiktorii Zyglińskiej – uczennicy Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie, książka Marka Szołtyska „Śląsk – takie miejsce na ziemi” oraz kolekcja prywatnych zdjęć Mirosława Rymera, związanych z pierwszym wojewodą śląskim Józefem Rymerem. Ponadto dla przyszłych pokoleń w kapsule umieszczono także: węglową figurkę patronki górników – świętej Barbary, tekst rozporządzenia Rady Ministrów o utworzeniu w województwie śląskim Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i koszulkę z „Biegu z Flagą”.

Organizatorzy konkursu chcieli, by w kapsule znalazły się takie pamiątki, „które w dalszej perspektywie zostaną zestawione z rzeczywistością przyszłych pokoleń”. Dla pewności na pokrywie skrzynki wygrawerowano napis „OTWORZYĆ ZA 90 LAT”. Jedynym technicznym warunkiem w wspomnianym konkursie było to, by pamiątka dla Polaków żyjących w roku 2119 nie przekraczała 23 cm szerokości, 55 cm długości i 19 cm wysokości. W charakterze murarzy wystąpili wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i marszałek śląski Jakub Chełstowski.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają