Sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek, na konferencji prasowej w Krakowie podał do publicznej wiadomości najważniejsze ustalanie testamentu poetki. Szymborska sporządziła testament już w 2004 roku. Zgodnie z jej ostatnią wolą zostanie powołana fundacja jej imienia, która zajmie się ochroną i propagowaniem jej dzieł, będzie też porządkowała pamiątki po zmarłej, a także zajmie się przyznawaniem nagród literackich.
Noblistka życzyła sobie, by w pierwszym zarządzie fundacji zasiedli: prof. Teresa Walas, mecenas Marek Bukowski oraz Michał Rusinek. Szymborska nie określiła na jakich zasadach będzie przyznawana nagroda literacka. To członkowie Fundacji muszą określić zasady przyznawania nagród imienia Szymborskiej.
Fundacja im. Szymborskiej będzie działała prawdopodobnie w Krakowie.
TESTAMENT SZYMBORSKIEJ. Cały majątek przekazany na FUNDACJĘ i NAGRODĘ LITERACKĄ
Niespełna miesiąc po pogrzebie Wisławy Szymborskiej w Krakowie otwarto testament noblistki. Zgodnie z ostatnią wolą poetki jej cały majątek ma zostać przekazny na rzecz fundacji, która będzie się zajmować opieką nad jej dziełami oraz przyznawaniem nagród literackich. Majątek Szymborskiej stanowią prawa autorskie do jej wierszy oraz zgromadzone w ciągu całego życia pieniądze.