Okres dobrowolnego korzystania z KSeF obowiązuje od stycznia 2022 roku do końca czerwca 2024 roku. W tym czasie każdy przedsiębiorca może wystawiać faktury w KSeF. Może również wystawiać faktury w dotychczasowej formie (papierowej lub elektronicznej). To podatnik decyduje, które faktury chce wystawiać w jaki sposób. To jednak dobry sposób na przygotowanie się do obowiązkowego wystawiania faktur w tym systemie.
Jak testować KSeF
- Można wspólnie z partnerem biznesowym testować działanie systemu, a nawet wystawiać i odbierać faktury dokumentujące realne transakcje. To najlepszy sposób na przygotowanie się do wejścia obowiązku wystawiania faktur w KSeF. Trzeba przy tym pamiętać, że obecnie w przypadku wystawienia faktury za pomocą KSeF, niezbędna jest zgoda nabywcy na otrzymywanie takich faktur w KSeF – radzi Krzysztof Rogowski, kierownik projektu KSeF w Ministerstwie Finansów.
Ekspert ministerstwa podkreśla, że rozpoczęcie korzystania z KSeF wymaga pewnych działań od samego przedsiębiorcy. Na przykład trzeba się samemu uwierzytelnić w systemie i nadać pracownikom lub podmiotom zewnętrznym odpowiednie uprawnienia. Biuro księgowe nie zrobi tego za niego.
Od kiedy obowiązek
Ustawa dotycząca obligatoryjnego e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r. Obowiązek obejmie czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z ustawą o VAT. Z e-fakturowania wyłączone zostają faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Bezpłatne webinaria
To tylko główne zasady dotyczące działania nowego systemu i wystawiania e-faktur. Dlatego, żeby pomóc w przygotowaniu się do tego obowiązku Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczynają ogólnopolski cykl spotkań on-line nt. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) dla mikroprzedsiębiorców. Bezpłatne webinaria będą odbywać się w każdą środę od połowy listopada do połowy grudnia tj.: 29 listopada oraz 6 i 13 grudnia.
Przeprowadzą je eksperci Krajowej Administracji Skarbowej. W trakcie spotkania opowiedzą o:
- nowych zasadach fakturowania w Polsce,
- uwierzytelnieniu w KSeF i nadawaniu uprawnień,
- różnicy pomiędzy fakturą elektroniczną a e-Fakturą,
- wystawianiu oraz otrzymywaniu faktur w KSeF,
- bezpłatnych narzędziach KSeF,
- tym gdzie znaleźć komunikaty, informacje, odpowiedzi na najczęstsze pytania.
Szczegółowe informacje, m.in. o godzinach spotkań i linki do nich można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych izb administracji skarbowej i urzędów skarbowych.
Adresy stron internetowych izb administracji skarbowej.
Więcej informacji na: podatki.gov.pl/ksef