Tłusty czwartek jest tradycją ruchomą, podobnie jak święta Wielkanocne, a data obchodzenia tłustego czwartku zależy od daty świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W tym roku tłusty czwartek wypada 4 lutego, w zeszłym roku przypadał na 12 lutego. Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem.
Tłusty czwartek w... starożytnym Rzymie
Tłusty czwartek jako pierwsi zaczęli obchodzić starożytni Rzymianie. Świętowali oni w ten sposób koniec zimy i wyrażali radość z powodu nadchodzącej wiosny. Nie ma to jednak wiele wspólnego z tradycją chrześcijańską.
I w Polsce
Z kolei w naszej ojczyźnie tłusty czwartek zaczęto obchodzić około XVII wieku. Jednak ówczesne pączki bardzo różniły się od tych dzisiejszych, pewnie ciężko w to uwierzyć, ale były cięższe i słodsze! Dopiero od XVIII wieku pączki zaczęły przypominać te, które obecnie zjadamy w tłusty czwartek, a to za sprawą innego rodzaju ciasta wykorzystywanego w procesie smażenia. Pączek stał się bardziej lekki i delikatniejszy w smaku. Zazwyczaj pączki były nadziewane konfiturami, ale istniały również wersje tego smakołyku z alkoholem w środku. Teraz mamy wybór wręcz ogromny! Pączki z nadzieniem różanym, czekoladowym, śliwkowym, z posypką z migdałów lub cukru pudru...
Ile kalorii mają przysmaki na tłusty czwartek?
Klasyczny pączek o wadze 80 gramów ma 341 kilokalorii, niespełna 6 gramów białka, ponad 50 gramów węglowodanów i około 13 gramów tłuszczu.
W tłusty czwartek, równie chętnie co pączki, jemy faworki. Te smakołyki także są wrogiem naszej talii. W 100 gramach faworków znajduje się 475 kilokalorii, około 9 gramów białka, niespełna 50 gramów węglowodanów i 30 gramów tłuszczu. Jeden faworek to 87 kcal i 5,5 grama tłuszczu.
Zobacz: Tłusty czwartek 2015: Przepis na faworki
Uwaga! Przesąd:
Z tłustym czwartkiem związany jest ciekawy przesąd. Jeżeli ktoś nie zje w ten dzień ani jednego pączka, nie może liczyć na powodzenie w dalszym życiu.