Początki afery jajecznej sięgają listopada 2016 r., kiedy to na jednej z holenderskich ferm wykryto partię jaj skażoną fipronilem (spryskano nim kury). Dziś władze holenderskie tłumaczą, że potraktowały to jako odosobniony wypadek i dlatego nie poinformowały sąsiednich państw o zagrożeniu. Zatuszowano sprawę, a skażone jaja wkrótce pojawiły się w Belgii, Niemczech i innych krajach.
- Około 40 tys. jaj trafiło też do naszego kraju - przyznaje Jan Bondar, rzecznik Generalnego Inspektora Sanitarnego. - Kupiły je firmy w trzech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. Były obrane ze skorupek, ugotowane na twardo. Miały być wykorzystane do produkcji wyrobów garmażeryjnych - precyzuje.
W Wielkopolsce wykryto prawie 13 kg skażonych fipronilem jaj. - Wszystkie trafiły do jednej hurtowni w Poznaniu - informuje Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Na szczęście zadziałał europejski System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach - RASFF. - Dostawca z Niemiec, który zorientował się, że ma skażone jaja, poinformował swoich klientów. Polska hurtownia zabezpieczyła je i zutylizowała - dodaje Trybusz. Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdza, czy groźne jaja mogły trafić też do innych polskich odbiorców. - Dokładnie sprawdzamy, gdzie zostały sprzedane produkty z podejrzanych ferm. Wszystko szczegółowo opisują dokumenty, które każdy producent obowiązkowo prowadzi - tłumaczy Jan Bondar.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje fipronil jako substancję "umiarkowanie toksyczną". W przypadku spożycia znacznych ilości może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy. Może też prowadzić do padaczki.
- Fipronil to środek chemiczny przeciw karaluchom oraz pchłom, roztoczom i kleszczom u psów i kotów. Nie można go stosować u zwierząt, które są przeznaczone do uboju, na przykład u kurcząt.
- Jest szkodliwy dla układu nerwowego. Długotrwałe narażenie na jego działanie może spowodować uszkodzenie wątroby, tarczycy i nerek. Może też wywołać atak padaczki.
- Zatrucie fipronilem powoduje nudności, bóle brzucha, zawroty głowy i napady padaczkowe.
- Gotowanie jaj nie neutralizuje szkodliwego działania fipronilu.
- Zjedzenie jednego skażonego jaja nie musi znacznie pogorszyć stanu zdrowia. Fipronil jest groźny, kiedy mamy z nim kontakt w dużej ilości przez dłuższy czas.
Zobacz: GIS: W Polsce wykryto potencjalnie skażone jajka! Może to być nawet 40 tys. sztuk
Przeczytaj też: Co to są Perseidy? Noc Spadających Gwiazd 2017 już z 12 na 13 sierpnia!
Polecamy: Pogoda na długi weekend sierpniowy: będą BURZE! Sprawdź, gdzie będzie padało [GDZIE JEST BURZA?]