Elektroniczna identyfikacja

i

Autor: SHUTTERSTOCK Elektroniczna identyfikacja

Elektroniczna identyfikacja

Tożsamość użytkownika w sieci

2022-11-14 0:00 Materiał sponsorowany

Coraz więcej przedsiębiorców zauważa potrzebę zielonej transformacji w swoich firmach. Przeniesienie procesów biznesowych i obsługi klienta do świata cyfrowego pozwala ograniczyć papierowe wydruki, oszczędzić czas i zredukować koszty. Rozwój usług świadczonych zdalnie dotyczy przede wszystkim biznesowej działalności przedsiębiorstwa, ale obejmuje także komunikację z administracją publiczną. Cyfrowa administracja nie tylko ułatwia i przyspiesza wiele procesów, w tym załatwianie spraw urzędowych, ale też ogranicza szkodliwy wpływ na środowisko np. poprzez ograniczenie ruchu w centrach miast, gdzie zwykle są urzędy.

Podstawą coraz dynamiczniej rozwijającego się świata usług cyfrowych jest identyfikacja elektroniczna - możliwość zdalnego potwierdzenia tożsamości klienta. Czym jest e-identyfikacja? Wyjaśniamy.

E-identyfikacja

Identyfikację elektroniczną w najprostszym ujęciu można porównać do weryfikacji z użyciem dokumentu tożsamości, jakim jest np. dowód tożsamości czy też prawo jazdy. Umożliwia ona potwierdzenie naszej tożsamości w ramach usług świadczonych online. Dzięki zdalnemu uwierzytelnieniu możemy np. zakładać konta na portalach usługodawców zapewniających dostęp do wielu usług, zwierać umowy, potwierdzać pełnoletność wymaganą dla określonych usług. Coraz powszechniej wykorzystywanym narzędziem, które pozwala zweryfikować tożsamość online jest mojeID.

Czym jest mojeID?

mojeID jest mechanizmem zdalnego potwierdzenia tożsamości w oparciu o bankowość elektroniczną. Usługa pozwala potwierdzić naszą tożsamość online, zarówno gdy korzystamy z usług komercyjnych, jak i publicznych – bez wizyty w urzędzie, placówce medycznej, firmie telekomunikacyjnej czy innych punktach obsługi klienta.

Bezpiecznie, szybko, wygodnie

Potwierdzanie tożsamości przez mojeID jest dla klienta i obywatela usługą bezpłatną. Wymaga jedynie urządzenia z dostępem do internetu. Jest optymalnym wyborem jeśli chcemy mieć gwarancję bezpieczeństwa przekazywanych danych np. gdy chcemy zarejestrować się do jakiejś usługi, zawrzeć umowę, czy zrealizować sprawę urzędową. Usługa mojeID zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa przekazywanych danych. Na każdym etapie potwierdzenia tożsamości z wykorzystaniem mojeID mamy kontrolę nad procesem, wyrażając każdorazowo zgodę na przekazanie danych, które są wymagane do potwierdzenia naszej tożsamości online.

Zastosowanie

Potwierdzenie tożsamości za pomocą usługi mojeID ma szereg zastosowań m.in. w:

·       medycyna (rejestracja / autoryzacja dostępu do usług i produktów medycznych);

·       energetyka (zawarcie i przedłużenie umowy, zmiana warunków umowy, zlecenie polecenia zapłaty);

·       ubezpieczenia (zawarcie ubezpieczenia, odnowienie polisy, zgłoszenie szkody czy odszkodowania);

·       telekomunikacja (zawarcie umowy, zmiana warunków umowy, przeniesienie numeru);

·       gry losowe (rejestracja dostępu do usługi);

·       administracja publiczna (dostęp do urzędów i systemów administracji publicznej, np. ePUAP, pacjent.gov.pl, biznes.gov.pl, praca.gov.pl, zakładanie i wykorzystanie Profilu Zaufanego).

E-identyfikacja za pośrednictwem usługi mojeID to proces bezpieczny, wygodny i prosty. mojeID umożliwia zdalną weryfikację tożsamości z dowolnego urządzenia, bez wychodzenia z domu, o każdej porze. Jest uniwersalne, bo pozwala potwierdzić tożsamość użytkownika zarówno w usługach komercyjnych jak i w administracji publicznej. mojeID zapewnia najwyższą wiarygodność danych przekazywanych elektronicznie w ramach potwierdzenia tożsamości. Usługa działa zgodnie z obowiąującymi regulacjami w zakresie identyfikacji elektronicznej.

Więcej informacji o tym JAK CYFRYZOWAĆ FIRMĘ Z MYŚLĄ O ŚRODOWISKU? znajdziesz w Przewodniku dla przedsiębiorców dbających o (dobry) klimat, opracowanym przez Fundację Cyberium, który dostępny jest do pobrania tutaj.

"Publikacja jest częścią kampanii edukacyjnej "Jak cyfryzować z myślą o środowisku?” prowadzonej przez Fundacji KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium."

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają