Tropiki w słoikach

2007-10-07 18:03

Czy skoro w tropikach nie ma pór roku, drewno rosnących tam drzew ma słoje?

Pnie drzew tropikalnych również miewają słoje, ale inne niż te, które widać na przekroju pni drzew rosnących daleko od równika. Drzewa rosnące w tropikach, podobnie jak te z klimatu umiarkowanego, reagują na zmiany zachodzące w przyrodzie jak wszystkie rośliny na Ziemi. U nas na procesy życiowe drzew wpływają pory roku. W tropikach natomiast życiem roślin rządzą pory suche i deszczowe.

Nasze drzewa przestają rosnąć jesienią. Niektóre spośród drzew tropików zwalniają tempo wzrostu podczas niedoborów wody, czyli w trakcie pór suchych. Powstawanie słojów jest wynikiem wrażliwości tylko jednej tkanki drewna. To tkanka twórcza, czyli miazga. Jako jedyna dzieli się i tworzy nowe komórki.

Jak powstają różnice w rysunku słojów drzew z naszej strefy i z tropików? Prześledźmy proces powstawania słojów. Najpierw u drzew zza okna.

O przyrostach na pniu

Wiosną komórki miazgi, leżące między drewnem a korą drzewa, zaczynają się dzielić. Po stronie leżącej bliżej środka pnia odkładają się warstwy drewna. Od strony zewnętrznej odkłada się łyko, z którego powstanie kora. Średnio 10 razy szybciej od miazgi leżącej na zewnątrz dzieli się miazga leżąca po stronie wewnętrznej. Dlatego na przekroju pnia widzimy drewno otoczone korą, a nie korę otoczoną drewnem.

W naszej strefie klimatycznej przed zimą komórki miazgi przestają się dzielić. Wtedy warstwy drewna i kory nie przyrastają.

Wiosną proces powstawania drewna i łyka rusza na nowo. Słoje, czyli roczne przyrosty, u większości naszych drzew - zwłaszcza u iglastych - są widoczne gołym okiem. Między poszczególnymi słojami nie ma żadnej oddzielającej warstwy, ale komórki powstające wiosną, czyli "drewno wczesne", różnią się od "drewna późnego" wytworzonego latem. Poszczególne słoje można więc odróżnić: każdy z nich składa się z dwóch niejednakowych obręczy. U drzew iglastych są to na przemian obręcze jasne i ciemniejsze.

Z piłą przez dżunglę

W klimacie tropikalnym występują gatunki drzew, które silnie reagują na pory suche i deszczowe. Drewno tych drzew przyrasta, tworząc tak zwane słoje wielokrotne.

W porze deszczowej miazga dzieli się szybciej, w porze suchej wolniej, a nawet wcale. W ciągu roku powstaje wówczas kilka słojów. Każdy z nich jest dużo węższy od słojów, które przywykliśmy liczyć u nas. Słoje wielokrotne spotykamy także u drzew rosnących w strefie umiarkowanej. Powstają, jeśli w sezonie wegetacyjnym coś zakłóci przyrost drzewa. Kiedy zakłócenie (np. susza) minie, tkanka twórcza znowu zaczyna "tworzyć". W ten sposób powstaje kilka pozornych słojów rocznych, czyli słoje wielokrotne.

Bardzo dużo gatunków drzew rosnących w tropikach przystosowało się do okresowych zmian pogody. Ich miazga pracuje stale w niemal równym rytmie, nie tworzy więc słojów. Ale nie tylko w tropikach rosną drzewa o drewnie bez widocznych przyrostów. W naszym klimacie słojów nie widać, m.in. w topoli, brzozie, buku, lipie, klonie, wierzbie, wiśni, czereśni, gruszy i śliwie. U tych gatunków nie ma wyraźniej różnicy między drewnem wczesnym a późnym.

Rosną powoooli

Choć tropiki kojarzą się z bujnością roślin, pnie tropikalnych drzew grubieją bardzo powoli. Na podstawie badań przeprowadzonych w Amazonii wiadomo, że aby tamtejsze drzewo osiągnęło w przekroju grubość ponad 10 cm, trzeba czekać 300 lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają