Papież Benedykt XVI przesłał projekt dokumentu do konsultacji do wszystkich biskupów na całym świecie. W maju na Kongresie Rodzin w Mediolanie Ojciec Święty ma ogłosić, że dokument o zmianach w ślubach kościelnych ma zacząć obowiązywać.
ZMIANY w ŚLUBACH KOŚCIELNYCH - ile potrwają KURSY PRZEDMAŁŻEŃSKIE?
Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" najważniejsza zmiana dotyczy czasu, w jakim narzeczeni muszą zgłosić w parafii chęć zawarcia związku małżeńskiego. Teraz w Polsce i większości krajów katolickich na świecie do kancelarii parafialnej trzeba się zgłosić na trzy miesiące przed planowanym terminem uroczystości. Kościół chce żeby narzeczeni zgłaszali ślub kościelny 6 miesięcy wcześniej.
Duchowni tłumaczą, że chodzi o to, by przez te dodatowe trzy miesiące narzeczeni mogli się należycie przygotować do zawarcia sakramentu małżeństwa przed Bogiem. Często bowiem zdarza się tak, że ślub kościelny jest załatwiany w pośpiechu, bo jednocześnie załatawiają bardzo wiele spraw organizacyjnych, a przygotowania duchowe schodzą na dalszy plan.
W dokumencie mają znaleźć się zapisy, że przygotowanie do małżeństwa odbywa się na trzech stopniach.
Ks. Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin opisuje w "Rz" te stopnie. Pierwszy, tzw. dalszy, odbywa się jeszcze w rodzinie na na lekcjach religii w szkołach. Drugi, czyli bliższy zawarciu małżeństwa, na kursach przedmałżeńskich organizowanych w starszych klasach szkół.
Ostatnim etapem przygotowań do małżeństwa są kursy przedmałżeńskie na kilka miesięcy przed zawarciem związku, gdy narzeczeni mają m.in. wykłady z etyki seksualnej, naturalnego planowania, pogłębienia komunikacji.
Nie we wszystkich polskich diecezjach istnieje drugi etap przygotowań i teraz będzie musiało się to zmienić.