Na początku października Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała, by trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer lub Moderna podawać osobom o poważnie osłabionym systemie odpornościowym co najmniej 28 dni po przyjęciu drugiej dawki. Przypomniała też, że podanie dodatkowej dawki szczepionki BioNTech/Pfizer przeciw Covid-19 jest bezpieczne i skuteczne. W Polsce, zgodnie z wcześniejszą rekomendacją Rady Medycznej przy premierze, podawana jest już trzecia dawka szczepionki dla chętnych osób powyżej 50 lat oraz medyków. Podjęcie decyzji w sprawie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich pełnoletnich osób zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. - W perspektywie przyszłego tygodnia, kiedy dopuścimy i wyznaczymy już datę, każdy z nas będzie miał możliwość zaszczepienia trzecią, przypominającą dawką - powiedział portalowi Wp.pl szef resortu zdrowia.
Wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat mogą otrzymać przypominającą szczepionkę po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia. Jeśli więc ktoś otrzymał drugą dawkę szczepienia 24 marca lub wcześniej, to swoje e-skierowanie na trzecią dawkę już 24 września znalazł na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Pozostałe osoby muszą poczekać na swój termin.
Jako trzecia dawka dla osób 50+ podana jest szczepionka marki Pfizer, bez względu na to, jaką szczepionkę wcześniej ktoś otrzymał.
Trzecia dawka szczepionki na koronawirusa. Jak się zapisać?
Żeby umówić się na szczepienie można:
- zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl
- poprzez aplikację mojeIKP: Dowiedz się jak ściągnąć aplikację mojeIKP na telefon
- zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
- skontaktować się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień
- zapisać się, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
Przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz badania przesiewowego. Można to zrobić online lub ściągnąć ze strony, wypełnić i przynieść ze sobą. Kwestionariusz za osoby niepełnoletnie wypełniają i podpisują rodzice lub prawni opiekunowie. Jeśli zapomnisz o kwestionariuszu, dostaniesz go w punkcie szczepień.