Pierwszy raz od czasów prezydenckich wyborów w USA, doszło do rozmów władz obu państw na tak wysokim szczeblu. Premier udał się do Niemiec, by wziąć udział w 45. Konferencji Bezpieczeństwa.
Tusk i Biden mieli poruszyć niekończący się temat tarczy antyrakietowej i sytuacji w Afganistanie. Rosyjskie media twierdzą, że prezydent USA może zamrozić na czas nieokreślony plany rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej. Plany ulokowania w Polsce wyrzutni rakiet przechwytujących stanowią przeszkodę w zawarciu przez Rosję i USA nowego traktatu o redukcji strategicznych broni jądrowych.
- Będziemy chcieli wpływać zarówno na polepszanie relacji między NATO i UE a Rosją - mój rząd czyni w tę stronę odpowiednie kroki - ale równocześnie chcemy, aby NATO było wyposażone w strategię, która gwarantuje bezpieczeństwo każdemu państwu członkowskiemu - mówił przed spotkaniem Donald Tusk.
Odbywająca się w dniach 6-8 lutego konferencja to największe tego typu forum na temat bezpieczeństwa na świecie. Konferencje w Monachium poświęcane bezpieczeństwu, organizowane są od 1962 roku.