Tworzymy minitornado by chronić środowisko. Przełomowa technologia Dynamic Air Cooling

i

Autor: Materiały prasowe

Huawei Startup Challenge II

Tworzymy minitornado by chronić środowisko. Przełomowa technologia Dynamic Air Cooling

2022-09-21 0:05

Przebojem wygrali ostatni konkurs dla innowatorów Huawei Startup Challenge 2. Ich rozwiązanie może zrewolucjonizować system chłodniczy, bez którego światowa gospodarka praktycznie nie istnieje. Jak powstał DAC, czy możemy żyć bez freonów i czym powinni kierować się młodzi innowatorzy? O tym rozmawiamy z prezesem Dynamic Air Cooling, Pavlem Panasjukiem.

Na czym polega fenomen technologii, która stoi za sukcesami Dynamic Air Cooling?

DynamicAirCooling to zupełnie inne podejście do wytwarzania zimna niż tradycyjny cykl sprężania pary. Udało nam się wykorzystać procesy gazodynamiczne, które były wcześniej stosowane w różnych innych obszarach i były bardzo mało zbadane, zwłaszcza dla temperatur ujemnych. Dzięki oryginalnemu połączeniu procesów gazodynamicznych i termodynamicznych udaje nam się odzyskać część energii cieplnej powietrza (ciepło) i zamienić ją na inny rodzaj energii (kinetycznej, a następnie elektrycznej). Do pewnego stopnia możemy powiedzieć, że tworzymy minitornado w kontrolowanym środowisku. Prowadzi to do bardzo szybkiego spadku temperatury - teoretycznie nawet o 170 stopni Celsjusza.

Jak wyglądałoby życie bez freonów, klimatyzacji, lodówek i zamrażarek?

Ciekawe pytanie :) Wyobraźmy sobie życie, w którym nie można długo przechowywać jedzenia (lub trzeba je jeść naprawdę szybko :) ), gdzie większość żywności nie może być przedmiotem handlu międzynarodowego lub życie, w którym nie możemy przechowywać większości leków lub szczepionek. Wyobraźmy sobie podróżowanie samochodem latem w temperaturach powyżej +30 stopni bez klimatyzacji. Wyobraźmy sobie życie bez internetu (bo chłodzimy centra danych i serwery). Dziś chłodzenie jest stosowane absolutnie wszędzie – jest to kluczowy proces technologiczny dla większości gałęzi przemysłu. Jednak obecne systemy chłodzenia w znacznym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Do połowy wieku ochłodzenie stanie się główną przyczyną emisji gazów cieplarnianych i spowoduje 27% globalnego ocieplenia. Wytwarzając zimno dzisiaj, sprawimy, że nasza planeta będzie gorętsza w przyszłości.

Czy w obliczu kryzysu energetycznego i drożejącej energii nowe rozwiązania technologiczne są teraz na wagę złota?

Absolutnie tak. Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do rozwoju i badań nad nowymi sposobami chłodzenia - zapotrzebowanie na bardziej energooszczędne rozwiązania, względy bezpieczeństwa i różne regulacje rządowe. Dla większości naszych klientów możliwość obniżenia rachunków za energię elektryczną jest głównym czynnikiem do modernizacji lub wymiany zainstalowanych systemów chłodzenia. 

O ile możliwe jest obniżenie zużycie energii w chłodzeniu dzięki waszej technologii?

W tej chwili szacujemy, że o 30%. I to najbardziej konserwatywna kalkulacja - pracujemy nad ulepszeniem kilku komponentów, które znacznie zwiększą wydajność.

W jaki sposób opracowaliście przełomową technologię chłodzenia?

Przez przypadek :) Jak to często bywa, między grupą naukowców toczyła się gorąca debata, czy pewne procesy fizyczne można wykorzystać do chłodzenia powietrza, czy nie. A nasz CTO – Oleksandr Razumtsev  - postanowił zbudować prototyp, aby udowodnić swój punkt widzenia. I tak to się wszystko zaczęło.

DAC na koncie ma wiele sukcesów. Czy bez takich inicjatyw jak np. Huawei Startup Challenge 2, w którym zwyciężyliście, trudniej byłoby o promocję i rozwój waszych rozwiązań?

Jak najbardziej – byłoby o wiele trudniej! Nieustannie powtarzamy, że jesteśmy najgorszym możliwym startupem z punktu widzenia inwestora najtrudniejszym do sfinansowania i promocji. Większość inwestorów nie jest zbyt chętna do inwestowania, jeśli nie widzą trakcji na rynku lub gwarantowanego zwrotu z inwestycji. Do pewnego stopnia można powiedzieć, że większość inwestorów typu „venture” to tak naprawdę „firmy kredytowe” – są gotowe do inwestowania dopiero po rozpoczęciu sprzedaży przez startup i wejściu w skalowanie biznesu. Dlatego bardzo ucieszyłem się, widząc wiele firm na wczesnym etapie rozwoju w finale Huawei Startup Challenge – to świetna inicjatywa!

Czy poleciłby Pan młodym innowatorom udział w takich konkursach? Jakie doświadczenia mogą zyskać początkujący startupowcy dzięki takim akcjom jak Huawei Startup Challenge?

Oczywiście! To nie tylko świetne źródło nowych potencjalnych kontaktów, ale jest to wyzwanie – pokazać swoje rozwiązanie rynkowi, przedyskutować je z potencjalnymi partnerami, a także – nie w ostatniej kolejności – nauczyć się prezentować swój pomysł.

Dynamic Air Cooling posiada już kilka patentów - w tym w Polsce, jak wygląda kwestia dalszego rozpowszechniania nowej technologii chłodzenia?

Zgłosiliśmy już patenty w USA, Korei Południowej, Japonii i Chinach. Obecnie jesteśmy bardzo aktywni na rynku amerykańskim, gdzie uczestniczymy w kilku programach pomagających wejść na rynek. Wśród nich program Grow-NY, w którym jesteśmy jednym z 20 finalistów wybranych z całego świata.

Innowacje dla ekologii

Założeniem organizowanego przez Huawei Polska i Startup Academy konkursu „Huawei Startup Challenge II” było wyselekcjonowanie przedsiębiorczyń i przedsiębiorców, których najbardziej innowacyjne pomysły i rozwiązania technologiczne pomagają zwalczać skutki wpływu człowieka na środowisko naturalne. Podczas kilkumiesięcznego programu startupy usprawniały strategie zrównoważonego rozwoju i konfrontowały własne nowatorskie pomysły z mentorami, starając się tym samym przekonać jury do swoich rozwiązań. Spośród 10 finalistów, wybranych z niemal 230 zgłoszeń, na podium stanęły startupy DAC (DynamicAirCooling), Plan Be Eco oraz Hydrum, otrzymując kolejno 100, 60 i 40 tysięcy złotych nagrody na rozwój własnych projektów. Program Huawei Startup Challenge służy promocji i rozwijaniu najlepszych polskich innowacji na rzecz rozwiązywania ważnych wyzwań społecznych i środowiskowych.

Rozmawiał Łukasz Trybulski

Partnerem materiału jest HUAWEI

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają