Dokładnie 1 mln 184 tys. zł zarezerwowała Kancelaria Sejmu na opłacenie składek do organizacji międzynarodowych. Komu i za co? M.in. Stowarzyszeniu byłych Parlamentarzystów Państw Rady Europy. Wykonuje ono bardzo ważną pracę. Np. w kwietniu była w naszym Senacie przewodnicząca tego stowarzyszenia i rozmawiano „o roli b. parlamentarzystów w propagowaniu i umacnianiu idei zjednoczonej Europy”. Dlaczego mamy utrzymywać byłych posłów?
Zobacz: Ministrowie Tuska doją państwo na paliwie! Żądają zwrotu za benzynę do prywatnych aut
Podatnicy płacą też Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotekarzy, Międzynarodowej Rady Archiwów, Zgromadzeniu Parlamentów Frankofońskich. O co w tym chodzi? Na stronach sejmowych nie znaleźliśmy sprawozdań, raportów. - Przekręt grecki? - śmieje się poseł Przemysław Wipler (35 l.), kiedy pytamy go o składki.
- Jeszcze niedawno Grecy mieli w rządzie biuro, którego zadaniem było przygotowanie osuszenia jeziora niedaleko Teb. Tyle że jezioro zniknęło w tym samym roku, kiedy stworzono biuro z 30 pracownikami. Ale oni przez kilkanaście lat byli sowicie wynagradzani – śmieje się poseł. - Trzeba przyjrzeć się jak działają różne organizacje. Myślę, że dałoby się „przeczyścić” niektóre wydatki. Powinniśmy o tym pomyśleć, bo przecież idą na to publiczne pieniądze – mówi Wipler. Nie tylko on ma zastrzeżenia.
Zobacz: Agent Tomek to największy donosiciel w Sejmie!
- Czy można by na przykład z niektórych się wycofać i w ten sposób pieniądze zagospodarować? – pytała posłanka Elżbieta Witek (56 l.) podczas komisji regulaminowej. Niestety, jak na razie nie ma planów, by zrezygnować z udziału w niektórych choć organizacjach. Milion zł zostanie wydany w przyszłym roku lekką ręka.
Organizacje międzynarodowe, którym zapłaci Sejm:
Unia Międzyparlamentarna, Zgromadzenie Parlamentarne NATO, Zgromadzenie Parlamentarne OBWE, Stowarzyszenie Sekretarzy Generalnych, Grupa Twelve Plus, Zgromadzenie Parlamentów Frankofońskich, Konferencja Parlamentarna Morza Bałtyckiego, Stowarzyszenie Byłych Parlamentarzystów Państw Członkowskich Rady Europy, Rada Europy Kampania na rzecz powstrzymania przemocy seksualnej wobec dzieci i kampania promująca konwencję o zapobieganiu przemocy domowej, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Bibliotekarzy (IFLA), Międzynarodowa Rada Archiwów (ICA), Międzynarodowa Grupa Użytkowników produktów firmy Liblis (automatyzacja bibliotek)