Ubezpiecz swoje zdrowie. Wyjeżdżasz na urlop, wykup polisę

2013-06-18 4:00

Wybierając się na wakacyjny wypoczynek, warto zadbać o to, by w razie nagłego zachorowania mieć zapewnioną pomoc medyczną. Jeśli postaramy się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i dodatkowo wykupimy prywatną polisę zdrowotną, będziemy się czuć na urlopie całkiem bezpiecznie.

Do czego zatem mamy prawo?

Wspomniana karta gwarantuje nam, że w razie potrzeby będziemy mogli skorzystać z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim UE, a także w Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie i Islandii, na takich samych zasadach, jakie dotyczą osób ubezpieczonych w tych państwach. Inaczej mówiąc - możemy korzystać nieodpłatnie tylko z tych świadczeń zdrowotnych, które należą się nieodpłatnie ubezpieczonym obywatelom w państwie, w którym przebywamy.

Jednak każdy kraj ma swoje odrębne zasady finansowania świadczeń medycznych. W niektórych leczenie jest bezpłatne, w innych chory ponosi część kosztów, a w jeszcze innych musimy najpierw zapłacić z własnej kieszeni i dopiero potem starać się o zwrot pieniędzy. W ramach EKUZ mamy prawo do pomocy tylko w tych placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie w prywatnych szpitalach i przychodniach musimy zapłacić z własnej kieszeni. W każdej sytuacji powinniśmy pamiętać, by zachować wszystkie rachunki, recepty i pokwitowania.

Jak złożyć wniosek

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest bezpłatnie.

Wystarczy zgłosić się do oddziału NFZ (lub delegatury) z wnioskiem. Wyjeżdżającym turystycznie karta wydawana jest na podstawie danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych (CWU), bez konieczności przedkładania dodatkowych dokumentów (pod warunkiem, że są ubezpieczeni). Wyjątkiem są osoby powyżej 18. roku życia kontynuujące naukę i będące członkami rodziny. Muszą one przedłożyć dokument potwierdzający kontynuowanie nauki, np. legitymację uczniowską lub studencką. Prawo do otrzymania EKUZ mają wszyscy ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia. Każda osoba ubezpieczona oraz każdy członek jej rodziny (również dzieci) otrzymuje własną kartę EKUZ.

Okres jej ważności zależy od naszego statusu. Najczęściej wydawana jest na 6 miesięcy - dla pracowników, osób prowadzących pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, rencistów, członków rodzin. Ale osoby pobierające świadczenia emerytalne otrzymują kartę ważną 5 lat.

Choroba nie wybiera

Zadbanie o właściwe ubezpieczenie kosztów leczenia na wyjazd zagraniczny wraz z pakietem pomocy w podróży (assistance) to bardzo ważny, choć ciągle niedoceniany element przedwakacyjnego planowania. Każdemu z nas przecież może się zdarzyć zwichnąć nogę, zachorować nagle lub ulec nieszczęśliwemu wypadkowi. Choroba nie ma wakacji. Podstawowe ubezpieczenie oferowane przez biura podróży obejmuje wprawdzie koszty leczenia, jednak kwota ubezpieczenia nie pokrywa zazwyczaj kosztów leczenia specjalistycznego czy transportu medycznego.

Rekompensata pieniężna nie wystarczy na poważniejsze leczenie ani na pokrycie kosztów związanych z obecnością osób towarzyszących. Standardowe ubezpieczenie nie obejmuje również kosztów leczenia chorób przewlekłych. A warto pamiętać, że w odległych krajach jesteśmy szczególnie narażeni na uaktywnienie się takich schorzeń. W rezultacie leczenie za granicą może poważnie nadwerężyć nasz domowy budżet nawet na kilka lat. Za pobyt na oddziale intensywnej terapii w Niemczech możemy zapłacić nawet kilka tysięcy euro dziennie. Krótka hospitalizacja w Stanach Zjednoczonych to kilkanaście tysięcy dolarów. Nawet zwykła krótka konsultacja lekarska czy nagła wizyta u dentysty w innym kraju słono kosztuje.

Prywatna polisa zdrowotna

Kartę EKUZ może w pewnym sensie zastąpić prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, lecz nie uchroni nas przed koszami zdarzeń, których karta nie przewiduje. W dodatku w większości krajów Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego ambulansem do Polski (np. w Belgii nawet w razie nagłego wypadku nikt nam nie zwróci opłaty za przewóz karetką), a te mogą nawet być wyższe niż cena biletu lotniczego. Choroba lub wypadek za granicą mogą się łączyć także z innymi kosztami, które nie są refundowane, jak np. zakwaterowanie. Dlatego przed zagranicznym wyjazdem warto się dodatkowo ubezpieczyć i wykupić komercyjną polisę zdrowotną. Wykupiona w firmie ubezpieczeniowej zwykle obejmuje koszty świadczeń medycznych zarówno w prywatnych, jak i państwowych placówkach. Jednak to, czy obowiązuje również w prywatnych placówkach zdrowotnych, zawsze warto sprawdzić. Czasami ubezpieczyciele mogą wykorzystywać niewiedzę klientów i ograniczać działanie ubezpieczenia tylko do publicznych ośrodków. Tymczasem w razie nieszczęścia o takie może być niezwykle trudno. Zwykle w pobliżu kompleksów turystycznych roi się od prywatnych szpitali, podczas gdy publiczne oddalone są o dobrych kilkanaście kilometrów.

Dodaj opcje

W większości wariantów do klasycznego ubezpieczenia kosztów leczenia dodaje się również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej (OC), ubezpieczenie bagażu czy niektóre elementy ochrony prawnej. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj finansują też transport z miejsca wypadku do szpitala oraz kupno niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych. Wszystko zależy od tego, jaki wybierzemy wariant ubezpieczenia.

Na co zwracać uwagę w warunkach ubezpieczenia

1 Przede wszystkim na wszelkie wyłączenia z ochrony ubezpieczeniowej, zawarte w ogólnych warunkach umowy. Może się bowiem okazać, że zdarzenie, od którego faktycznie chcieliśmy się ubezpieczyć, nie podlega ochronie. OWU są praktycznie najważniejszą częścią umowy ubezpieczeniowej, każdy powinien bezwzględnie znać ich treść.

2 Czy ubezpieczenie obowiązuje w kraju, do którego się udajemy.

3 Czy ubezpieczenie jest ważne w placówkach zdrowotnych zlokalizowanych w pobliżu miejsca pobytu. Może się zdarzyć, że w okolicy miejsca wypoczynku będą się znajdować jedynie prywatne gabinety, zaś ubezpieczenie będzie działać tylko w placówkach publicznych.

4 Wysokość sumy ubezpieczeniowej. Czy kwota, na jaką się ubezpieczamy, pokryje koszt podstawowych usług medycznych w kraju, do którego się udajemy.

5 Jak długo trwa ochrona ubezpieczeniowa. Jeżeli będzie trwała dłużej niż nasz wyjazd, można wnioskować o zwrot części składki ubezpieczeniowej z uwagi na brak ryzyka związanego z ubezpieczeniem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają