Niż demograficzny dotyka także wyższe uczelnie. Oznacza to mniejszą liczbę chętnych do studiowania. To dobra wiadomość dla maturzystów, także tych poprawkowych - miejsca w szkołach wyższych nadal czekają na chętnych. W wielu szkołach do uruchomienia atrakcyjnego kierunku wciąż brakuje kilku studentów.
Sprawdź uczelnię
Uczelnie walczą o studentów. Nie daj się jednak zwieść reklamie, tylko dobrze sprawdź szkołę, zanim złożysz do niej dokumenty. Czasem warto zdecydować się na większe koszty utrzymania czy czesne, by studiować na dobrym kierunku.
Jak sprawdzić uczelnię? Jakość kształcenia oraz warunki studiowania we wszystkich szkołach wyższych ocenia Państwowa Komisja Akredytacyjna. I tak ocenę wyróżniającą otrzymują uczelnie mające świetną kadrę naukową, dobrą bazę edukacyjną, prowadzące współpracę międzynarodową. Ocena pozytywna wystawiana jest szkołom wyższym spełniającym wymagania kadrowe, programowe, organizacyjne oraz mającym odpowiednią bazę edukacyjną. Nasz niepokój powinna wzbudzić ocena warunkowa, bo oznacza, że komisja znalazła uchybienia. Ocena negatywna oznacza, że dany kierunek należy zamknąć. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej www.pka.edu.pl.
Zajrzyj do regulaminu
Jeśli już zdecydujesz się na daną uczelnię, poproś o wgląd do regulaminu studiów. Dowiesz się m.in., za co uczelnia pobiera dodatkowe opłaty, ile one wynoszą, kiedy mogą być pobierane, czy mogą zostać zmienione w trakcie studiów. Ponadto nie zaszkodzi sprawdzić, jakie są warunki dopuszczania do egzaminu warunkowego czy komisyjnego, a także skreślania z listy studentów.