Żółty Tydzień trwa! Zaszczep się i uprzedź wirusowe zapalenie wątroby

2014-10-13 4:00

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Jeśli chcesz uniknąć groźnych dla życia powikłań, jak uszkodzenie wątroby i konieczność jej przeszczepu, zaszczep się! Akcja Żółty Tydzień wciąż trwa.

Wątroba to niezwykle ważny narząd w organizmie człowieka. Zachodzą w nim procesy niezbędne dla życia. Gdy zaczyna chorować, szwankuje cały organizm. Do najczęstszych schorzeń wątroby należy jej wirusowe zapalenie. To choroba, w której dochodzi do uszkodzenia tego organu na skutek zakażenia jednym z wirusów - A, B, C, D, E i G. Najbardziej powszechne są wirusowe zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa) i typu B (żółtaczka wszczepienna), którymi łatwo się zarazić. To drugie należy do najgroźniejszych, gdyż wirus typu B potrafi niszczyć watrobę przez długie lata, nie dając wyraźnych objawów. Tymczasem zakażenie HBV może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątroby na świecie.

Tak złapiesz chorobę

W zależności od rodzaju wirusa, który zaatakował wątrobę, inna jest jego droga wniknięcia do organizmu. Jak można się zarazić?

l Wirus HBV (WZW typu B) przenoszony jest drogą pozajelitową, tj. przez krew, wydzieliny i płyny ustrojowe. Do zakażenia dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości skóry poprzez kontakt z zakażoną krwią i wydzielinami osoby chorej. Żeby się zakazić, wystarczy już kropla krwi. Miejscami zagrożenia mogą więc być salony kosmetyczne, fryzjerskie lub tatuażu. Niestety, do zakażeń może dochodzić też w placówkach medycznych, np. podczas zabiegu chirurgicznego, badania endoskopowego, dializy czy leczenia zęba. Także kontakty seksualne z osobami zarażonymi i branie narkotyków dożylnie mogą powodować zakażenie wirusem HBV. Przyczyną przenoszenia wirusa może być wielokrotne użycie tej samej igły czy źle wysterylizowany sprzęt.

l Wirus HAV (WZW typu A) przenosi się drogą pokarmową. Do zakażenia może dojść poprzez spożycie zanieczyszczonej wirusem żywności i wody pitnej lub mytych w niej owoców i innych surowych pokarmów, a nawet poprzez umycie zębów zainfekowaną wodą. Często do zakażenia dochodzi także poprzez bliski kontakt z chorym. Szczególnie narażone na infekcje są osoby podróżujące do miejsc o klimacie gorącym, w których standardy sanitarne nie zawsze są wysokie.

Nie odkładaj szczepień

Najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobie są szczepienia ochronne. Szczepienia przeciw WZW A szczególnie zalecane są dzieciom i młodzieży, osobom z przewlekłymi chorobami wątroby, pracownikom służby zdrowia i służb miejskich, pracującym przy żywności oraz wyjeżdżającym do krajów o wysokim ryzyku zachorowania na WZW typu A. Szczepienie przeciw żółtaczce typu B jest zalecane wszystkim.

Do wyboru mamy szczepionki skojarzone, uodparniające przeciwko obu typom wirusa, oraz szczepionki monowalentne, czyli takie, które chronią przed jednym z typów wirusa. Standardowy schemat szczepienia przeciw WZW typu B składa się z trzech dawek - pierwszą dawkę podaje się w dowolnym terminie, drugą - po upływie 1 miesiąca, a trzecią po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki. Natomiast w przypadku WZW typu A podaje się szczepionkę w dwóch dawkach w odstępie 6-12 miesięcy. Uwaga! Tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A i typu B.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki