Dni skupienia dni narzeczonych - to ma być kościelna recepta na udane małżeństwo. Zakochani, którzy chcieliby ślubować swoja miłość przed Bogiem, przez 2-3 dni po kilka godzin musieliby uczestniczyć w specjalnym przygotowaniu do sakramentu. W tym czasie odbywałyby się modlitwy, konferencje o małżeńskim życiu, msze św. i spowiedź.
Pomysł narodził się w Archidiecezji Białostockiej, ale spodobał się kościelnym hierarcha i jeszcze w tym roku ma obowiązywać we wszystkich parafiach.
Księża nie łudzą się, że udział w dniach skupienia nie gwarantuje szczęśliwy związek. Przekonują jednak, że to szansa na przemyślenie decyzji, lepsze poznanie ukochanej osoby i powierzenie wspólnego życia Panu Bogu. Chodzi też o to, żeby dla narzeczonych ślub kościelny był głębokim religijnym przeżyciem a nie zwykłą ceremonią.
Same dni skupienia nie wystarczą do tego, żeby dostać zgodę od księdza na ślub kościelny. Lista wymagań jest dłuższa. Co jeszcze trzeba zrobić?
- Zapowiedzi - czytane są w parafiach narzeczonych mają zapobiec matrymonialnym oszustwom.
- Katecheza przedmałżeńska - przygotowanie do życia w rodzinie w świetle nauki chrześcijańskiej
- Rozmowa duszpasterska - ksiądz rozmawia z każdym z narzeczonych osobno, spisując specjalne oświadczenie
- Trzy wizyty w poradni rodzinnej - kandydaci na małżonków najpóźniej 2 miesiące przed ślubem muszą zgłosić się do poradni rodzinnej. Mają tam pogadankę o małżeńskich obowiązkach i krótki wyklad o naturalnych metody rozpoznawania płodności.
UWAGA NARZECZENI! Ze ślubem kościelnym NIE BĘDZIE już TAK ŁATWO. Sprawdź, co trzeba zrobić
2013-02-21
16:25
Statystyki rozwodów są przerażające. Coraz więcej małżeństw nie radzi sobie nawet z drobnymi kryzysami, a rozstanie staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Jak temu zapobiec? Kościół chce lepiej przygotowywac narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Stanąć na ślubnym kobiercu nie będzie juz tak łatwo. Lista wymagań się wydłuża. Jakie warunki trzeba spełnić?