Richard Nixon urodził się w 1913 r. w Kalifornii w rodzinie biednych farmerów. Po skończeniu prawa rozpoczął karierę polityczną. W czasie II wojny światowej służył w marynarce wojennej. Już w 1946 r. został kongresmenem z ramienia Partii Republikańskiej. W wieku 40 lat był już wiceprezydentem USA. Walkę o fotel prezydenta w 1960 r. minimalnie przegrał z Johnem F. Kennedym. Przeciwnik Nixona lepiej wypadał w debatach telewizyjnych i to zadecydowało o porażce, zaledwie o 0,2 proc. głosów.
Wybory prezydenckie Nixon wygrał w 1968 r. i w styczniu następnego roku został zaprzysiężony na 37. prezydenta USA. Objął rządy w czasie, gdy w Wietnamie walczyło ponad pół miliona amerykańskich żołnierzy i narastał sprzeciw Amerykanów wobec tej niemożliwej do wygrania wojny. Wyczuwając nastroje społeczne, prezydent w czerwcu 1969 r. zapowiedział wycofanie pierwszych oddziałów wojskowych i zastąpienie ich oddziałami Wietnamu Południowego. Ogłosił też doktrynę nazwaną jego imieniem, mówiącą, że USA nie mogą ponosić wyłącznej odpowiedzialności politycznej i finansowej za obronę sojuszników. Pod koniec 1972 r. Nixon z ogromną przewagą wygrał kolejne wybory prezydenckie. W styczniu 1973 r. podpisał w Paryżu porozumienie o zakończeniu wojny i przywróceniu pokoju w Wietnamie. Pod koniec marca ostatni żołnierze amerykańscy opuścili Wietnam.
Mimo sukcesów w polityce zagranicznej, kariera polityczna Nixona legła w gruzach. Stało się to po ujawnieniu afery Watergate i niezbitych dowodów na winę prezydenta zbierającego w nielegalny sposób informacje kompromitujące politycznych rywali. W sierpniu 1974 r. ustąpił ze stanowiska i wycofał się z życia publicznego. W ostatnich latach przed śmiercią nieoczekiwanie wrócił do polityki. Doradzał amerykańskim prezydentom w sprawach zagranicznych i działał jako ceniony mediator. Zmarł w 1994 r.
Zobacz: Super Historia: Sądny dzień
Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail