Robotnik, fabryka, praca

i

Autor: Shutterstock

W tych zawodach warto się kształcić

2018-03-28 2:00

Pracodawcy bezskutecznie poszukują do pracy niektórych specjalistów. Sprawdź, kogo brakuje w twoim województwie, a dowiesz się, w jakim kierunku się kształcić.

Poszukiwani do pracy są specjaliści z wykształceniem zawodowym lub technicznym. Muszą mieć jednak odpowiednie kwalifikacje lub umiejętności konieczne do sprostania wymaganiom dzisiejszego rynku. Nie daj się zaliczyć do grona bezrobotnych – wybierz szkołę, która dobrze przygotuje cię do wejścia na rynek pracy. Pamiętaj, wybór szkoły branżowej ani technikum nie zamyka ci drogi na studia, jeśli zdecydujesz, że chcesz się dalej kształcić. Daje ci jednak konkretny zawód i największą szansę na dobrze płatną pracę.

• Dolnośląskie
Wśród zawodów szczególnie poszukiwanych są tu kierowcy z prawem jazdy kategorii wyższej niż B oraz wiele zawodów z branży usługowej. Pracę znajdą także m.in. budowlańcy i operatorzy maszyn.

• Kujawsko-pomorskie
Za dużo tu pracowników biur podróży, rolników i hodowców. Praca czeka zaś m.in. w branży transportowej, budownictwie, przetwórstwie metali, gastronomii i produkcji spożywczej. Poszukiwani są także krawcy oraz tapicerzy.

• Lubelskie
Pilnie poszukiwani są tu pracownicy sprzedaży internetowej, kierowcy z kategorią wyższą niż B oraz kosmetyczki, fryzjerzy, fizjoterapeuci i masażyści. Zbyt wielu jest tu zaś specjalistów od rolnictwa i leśnictwa oraz pracowników poczty.

• Lubuskie
Brakuje tu m.in . szefów kuchni, mechaników samochodowych, kucharzy, piekarzy, kelnerów i barmanów, krawców i tapicerów.

• Łódzkie
Na brak ofert pracy nie narzekają tu m.in. pracownicy branży budowlanej i gastronomicznej.

• Małopolskie
Od lat brakuje tu pracowników branży: budowlanej, transportowej, produkcyjnej, gastronomicznej i medycznej. Poszukiwani są także fryzjerzy, kosmetyczni, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych.

• Mazowieckie
Tu sytuacja na poszczególnych lokalnych rynkach pracy może być inna. Poszukiwani są robotnicy budowlani (w samej Warszawie brakuje specjalistów zajmujących się wykańczaniem i remontami wnętrz), fryzjerzy, kierowcy i mechanicy samochodowi, krawcy, kucharze i piekarze.

• Opolskie
W regionie szczególnie brakuje operatorów zautomatyzowanej linii produkcyjnej, elektryków, elektromechaników i elektromonterów.

• Podkarpackie
Brakuje tu szczególnie kierowców z kategorią wyższą niż B, spawaczy, specjalistów z branży budowlanej oraz pielęgniarek.

• Podlaskie
Pracodawcy poszukują tu kucharzy, piekarzy, ślusarzy, diagnostów samochodowych, magazynierów oraz krawców i pracowników produkcji odzieży. Zbyt wielu jest zaś m.in. techników mechaników, operatorów maszyn włókienniczych oraz rolników i hodowców.

• Pomorskie
Pracę niemal od ręki znajdą tu m.in. pracownicy szeroko pojętej branży budowlanej, blacharze i lakiernicy samochodowi, cukiernicy, piekarze i kucharze, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy i kosmetyczki, kelnerzy i barmani, kierowcy kategorii wyższej niż B, krawcy, listonosze i kurierzy, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, operatorzy maszyn i pracownicy ochrony.

• Śląskie
Brakuje szczególnie kierowców z kategorią wyższą niż B oraz spawaczy. Pracę znajdą bez problemu opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych oraz pracownicy produkcji i osoby specjalizujące się w pracach prostych.

• Świętokrzyskie
Jak w całym kraju, tak i tu poszukiwani są pracownicy branży budowlanej. Brakuje także m.in. blacharzy, lakierników i mechaników samochodowych, fryzjerów, kierowców z kat. wyższą niż B, krawców, kucharzy i operatorów maszyn.

• Warmińsko-mazurskie
Brakuje tu głównie pracowników branży: budowlanej, transportowej, produkcyjnej, gastronomicznej, usługowej i medycznej.

• Wielkopolskie
Szczególnie brakuje tu wykwalifikowanych cukierników, fryzjerów, kucharzy, mechaników samochodowych, krawców i szwaczek oraz tapicerów.

• Zachodniopomorskie
W regionie jest duże zapotrzebowanie na pracowników w sektorze budowlanym. Poszukiwani są także kierowcy kategorii wyższej niż B oraz magazynierzy.
-

Szkoła branżowa czy technikum

Szkoła branżowa I stopnia to dawna szkoła zawodowa. Możesz do niej iść po skończeniu gimnazjum i 8-klasowej szkoły podstawowej. Nauka potrwa trzy lata. Nauka kończy się egzaminem potwierdzającym twoje kwalifikacje do wykonywania zawodu. Po tej szkole możesz iść do pracy lub kontynuować naukę w dwuletniej szkole branżowej II stopnia, która kończy się maturą. Szkoły branżowe będą profesjonalnie kształcić kadry. Za partnerów mają duże zakłady przemysłowe. Reforma szkolnictwa zawodowego zakłada, że pracodawcy będą mieć duży wpływ na te szkoły. Mają włączyć się w konstruowanie podstawy programowej i wpływać na kierunki kształcenia. Chodzi o to, by kształcić wysoko wykwalifikowane kadry. Możesz także wybrać technikum. Po skończeniu gimnazjum nauka potrwa cztery lata. Po 8-letniej szkole podstawowej – 5 lat. Czeka cię tu egzamin zawodowy, który daje ci możliwość podjęcia pracy w wybranym zawodzie, oraz matura.

 

Więcej informacji na www.barometrzawodow.pl

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają