Morskie farmy wiatrowe (offshore) już niedługo staną się podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jak wszystkie urządzenia, wymagają one stałego monitoringu i konserwacji. To oczywiste, że centrum serwisowe musi być w pobliżu farm, by ekipy remontowe czy też usuwające awarie mogły dotrzeć szybko i łatwo do celu. Dlatego właśnie PGE postawiła na Ustkę.
To najlepsza lokalizacja
Port w Ustce ma dobre warunki nawigacyjne i techniczne, jak również odpowiednią głębokość zarówno podejścia, jak i kanału portowego. Dzięki temu jednostki serwisowe będą mogły bez przeszkód wypływać z portu na obszar morskich farm wiatrowych. Nie bez znaczenia jest również zaplecze na lądzie, jakie daje lokalizacja w Ustce, mieście dobrze skomunikowanym, dysponującym bazą noclegową i otwartym na udział w budowie segmentu morskiej energetyki.
Monitoring farm 24/7
Specjaliści pracujący w bazie serwisowej w trybie ciągłym – przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – będą monitorować pracę morskich farm wiatrowych i stan urządzeń zlokalizowanych na morzu i na lądzie. Baza będzie stanowiła zaplecze techniczne i magazynowe dla załóg serwisowych. Znajdą się w niej m.in. magazyn części zamiennych i narzędzi niezbędnych do serwisowania morskich farm wiatrowych, miejsca postoju jednostek serwisowych, a także pomieszczenia biurowe i socjalne. Baza będzie również koordynować interwencyjne i rutynowe prace serwisowe.
Zgodnie z harmonogramem pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku, a centrum serwisowe rozpocznie działalność w 2026 roku.
Badania i szkolenia
Na terenie portu w Ustce powstanie także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Przyszli specjaliści będą w nim nabywali uprawnienia i kompetencje do pracy przy utrzymaniu infrastruktury i rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. W Centrum Kompetencji będą również testowane i wdrażane nowe innowacyjne technologie związane z morską energetyką wiatrową.
Co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku
Grupa PGE planuje obecnie budowę trzech morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwie z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem – firmą Ørsted. Oba etapy farmy Baltica mają już decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe i umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD), czyli instrument finansowy umożliwiający przeprowadzanie transakcji na różnych rynkach finansowych.
Farmy rozpoczną dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW.
W maju 2022 roku PGE rozpoczęła badania pomiarów wietrzności na potrzeby tego projektu. Baltica 1 ma już decyzję lokalizacyjną i umowę przyłączeniową. Dzięki morskim farmom wiatrowym, PGE zamierza zrealizować swój strategiczny cel wyprodukowania na Morzu Bałtyckim przynajmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku.
Inwestycja będzie impulsem do rozwoju regionu – mówi WOJCIECH DĄBROWSKI, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej:
– Decyzja o utworzeniu w Ustce naszej przyszłej bazy operacyjno-serwisowej jest ważnym krokiem w realizacji projektów Grupy PGE związanych z morską energetyką wiatrową. Nasza inwestycja zmieni nie tylko oblicze portu. Jesteśmy przekonani, że będzie również impulsem do rozwoju całego regionu i powstawania nowych miejsc pracy.
Baza operacyjno – serwisowa PGE ma znaczenie dla Ustki – mówi JACEK MANISZEWSKI, burmistrz Ustki.
– To jeden z kroków milowych w rozwoju miasta. Morskie farmy wiatrowe to branża, która ma szansę dynamicznie rozwijać się przez kolejne lata. Czuję ogromną satysfakcję, że Ustka będzie mieć w tym swój udział. Liczę na rozwój usług i nowe całoroczne miejsca pracy, ale niezmiernie cieszę się, że zdegradowane tereny portowe w naszym porcie zmienią swoje oblicze. Powstające obok bazy serwisowej Centrum Kompetencji to dla nas wyróżnienie. Mocno trzymam kciuki za plany inwestycyjne Grupy PGE.
Partnerem materiału jest PGE Polska Grupa Energetyczna