Samorząd województwa mazowieckiego przekazał Fundacji „Akogo?”, kierowanej przez aktorkę Ewę Błaszczyk-Janczarską, nieruchomość o powierzchni 1850 m.kw. Fundacja wybuduje tu i wyposaży nowoczesną klinikę, która otoczy opieką dorosłych pacjentów w stanie śpiączki po urazach neurologicznych. W klinice wykonywane będą pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne, dzięki którym dorośli pacjenci będą wybudzani.
Pomoc dla pacjentów po urazach mózgu
– To piękna i bardzo potrzebna inicjatywa. Zapewnienie systemowej opieki dla osób dorosłych po ciężkich urazach mózgu jest niezwykle potrzebne – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisując umowę. - Gratuluję pani prezes Ewie Błaszczyk-Janczarskiej determinacji i cieszę się, że możemy pomóc w tym ważnym projekcie. Jestem przekonany, że to znakomita lokalizacja dla tej placówki. Sąsiedztwo szpitala bródnowskiego jest gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju – dodał.
Ewa Błaszczyk-Janczarska zapewniła, że Fundacja „Akogo?” zamierza ruszyć z pracami budowlanymi już jesienią.
- Mamy nadzieję, że budowa będzie przebiegać sprawnie. Zależy nam na tym, by jak najszybciej móc przyjmować dorosłych pacjentów w śpiączce, wśród których niestety jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego rodzaju placówkę – powiedziała. – Jestem bardzo szczęśliwa – dodała.
Klinika „Budzik” dla dorosłych wyposażona będzie w 18 łóżek oraz specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Zbudowana zostanie na wzór dziecięcego „Budzika”. Projekt stworzyli Jacek Bolechowski i Krzysztof Popiński z Autorskiej Pracowni Architektury CAD Sp. z o.o.
„Budzik” budzi skutecznie
Kliniki „Budzik” prowadzone przez Fundację „Akogo?” mogą pochwalić się wielkimi sukcesami – w „Budziku” dla dzieci, który działa przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, wybudziło się już 58 pacjentów. W Olsztynie, w klinice dla dorosłych – 15 pacjentów.
Dużym atutem nowo powstającej placówki będzie sąsiedztwo szpitala bródnowskiego. To szpital wysokospecjalistyczny i wieloprofilowy, a także baza szkoleniowa dla studentów, rezydentów i doktorantów. Słynie z dynamicznie rozwijającej się m.in. neurochirurgii, neurologii oraz rehabilitacji, a więc tych profili, które są cenne dla Kliniki „Budzik”.
– Bez wysokospecjalistycznej kadry medycznej trudno byłoby stworzyć ten ośrodek. Mamy bogate i stale unowocześniane zaplecze między innymi diagnostyczne, a przede wszystkim wybitny personel medyczny. Wszystkim, co mamy, chcemy i możemy służyć. Współpraca przy tworzeniu i działaniu Kliniki „Budzik” dla dorosłych to szansa na pomoc jeszcze większej grupie pacjentów. I to jest nasz wspólny cel – powiedziała Teresa Bogiel, prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego sp. z o.o.