Wakacje bez niespodzianek: Bezpieczne korzystanie z kart płatniczych

2014-07-11 2:00

Płacenie kartami jest wygodne, szybkie i bezpieczne. Ale tylko wtedy, gdy będziemy posługiwali się nimi, zachowując choć minimum zdrowego rozsądku i uwagi, zaś w przypadku ich utraty bezzwłocznie je zastrzeżemy.

Większość z nas z niecierpliwością odlicza dni do urlopu. Zasłużony i wyczekany odpoczynek, a może nawet zagraniczną wycieczkę lub wyprawę życia. Na liście niezbędnych rzeczy na pewno nie powinno zabraknąć kart płatniczych - są one znacznie wygodniejsze niż gotówka czy czeki podróżne. I zdecydowanie bezpieczniejsze - w wypadku gdyby jedna z nich zaginęła czy została skradziona, możemy łatwo i szybko ją zastrzec. I tym samym uchronić się przed stratą pieniędzy.

Nie spuszczaj jej z oka

Dzięki karcie płatniczej każda podróż, nawet ta najbardziej egzotyczna, staje się wygodniejsza - z nią znika problem wymiany walut i poszukiwań kantorów, w których można zrobić to, nie tracąc przy tym majątku czy ciągłego zamartwiania się o to, co stanie się, gdy zabrknie nam gotówki. Wszystkie nasze problemy związane z gotówką na wakacjach znikną lub nie pojawią się wcale, jeśli będziemy przestrzegali kilku prostych, ale bardzo ważnych zasad. Podstawą bezpieczeństwa na wakacjach jest "zasada niełączenia" polegająca na tym, że nigdy nie trzymamy w jednym miejscu wszystkich dokumentów, kart i gotówki. Dla większości z nas oczywistością jest, że naszych kart płatniczych nie powinniśmy spuszczać z oka ani udostępniać ich (oraz kodów PIN do nich) innym osobom. Nie pożyczajmy ich także oraz nie fotografujmy. Zamiast oddawać kartę np. kelnerowi, lepiej poprosić, aby przyniósł terminal do naszego stolika lub samemu podejść do baru i dopilnować transakcji. Więcej niż jednak karta, zwłaszcza na zagranicznych wakacjach, przydaje się też z innych powodów. Nie w każdym miejscu na świecie honorowane są wszystkie karty. Dlatego dobrze mieć różne karty różnych operatorów.

Nie płacz, ale dzwoń

Z kartą nie warto się rozstawać, ale też lepiej mieć na nią oko również podczas rutynowych czynności, jak wypłaty z bankomatu. Odzyskanie karty, która została zjedzona przez bankomat, jest kłopotliwe. Tej skradzionej - właściwie niemożliwe. Najlepiej zawsze w takim wypadku kartę od razu zastrzec. Do tej pory było to nie tylko stresujące, ale też kłopotliwe. Dziś, by dokonać zastrzeżenia karty i uchronić siebie oraz swoje konto przed jeszcze większymi stratami, wystarczy nam jeden numer. Dzwoniąc pod numer 828 828 828, szybko i sprawnie możemy zgłosić nasz kłopot w Systemie Zastrzegania Kart. Ten numer telefonu najlepiej zapisać w kilku miejscach - poza telefonem także na karteczkach włożonych do pokrowca na aparat czy kieszonce na dokumenty. Jeżeli karta zostanie nam skradziona lub ją zgubimy, za samo jej zastrzeżenie nie poniesiemy kosztów.

Jak to się robi?

Dzwoniąc pod numer Systemu Zastrzegania Kart, łączymy się z automatem. System Zastrzegania Kart nie żąda od nas żadnych haseł, PIN-ów ani danych osobowych - jedynym zadawanym nam pytaniem jest to o nazwę naszego banku. Jedyny ponoszony koszt to koszt połączenia na numer stacjonarny zgodnie z tabelą opłat naszego operatora telekomunikacyjnego.

Bezpieczeństwo dokumnetów

Pamiętajmy, że łupem złodziei padają nie tylko karty płatnicze, a także nasze dokumenty. Kradzież albo zgubienie dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem. Może doprowadzić do wielu trudnych do wyjaśnienia sytuacji w związku z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Co robić w przypadku utraty dokumentów? Natychmiast zastrzec je w banku (w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE). Należy też powiadomić policję, jeśli utrata nastąpiła w wyniku kradzieży lub innego przestępstwa oraz zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl.

Nie płać cudzych długów

Alert Strażnik Kredytu, dostępny na portalu www.bik.pl, chroni przed próbami wyłudzeń kredytu na cudze dane osobowe. Jak to działa? Dostaniesz powiadomienie SMS-em i/lub e-mailem w momencie, gdy do BIK wpłynie zapytanie o twoją osobę w związku ze złożonym wnioskiem kredytowym. Jeśli akurat starasz się o kredyt, kupujesz coś na raty lub poręczasz komuś kredyt - nie musisz podejmować żadnych działań. Alert jest dodatkowym potwierdzeniem, że twój wniosek jest rozpatrywany. Alert Strażnik Kredytu to skuteczna metoda na zweryfikowanie bezpieczeństwa własnych kredytów.

Płacąc kartami na wakacjach, pamiętaj że:

* Podczas transakcji kartą płatniczą nie należy tracić jej z pola widzenia. Po transakcji należy odebrać ją bez zbędnej zwłoki.

* Nie zapisuj kodu PIN na karcie ani nie przechowuj go razem z kartą (na wypadek kradzieży portfela czy portmonetki).

* Nie zostawiaj karty ani pokwitowań transakcji bez nadzoru. Przed wyrzuceniem pokwitowań transakcji zniszcz je.

* Dobrym pomysłem jest noszenie kart poza portfelem, najlepiej w oddzielnej zamykanej przegródce lub etui.

* Nie zabieraj karty ze sobą, jeżeli jej użycie jest mało prawdopodobne, a możesz narazić się na jej utratę (np. zakupy w miejscach, gdzie możesz być narażony nakradzież kieszonkową).

* Jeżeli byłeś w sytuacji, która sprzyja kradzieży, sprawdź, czy masz swoje karty płatnicze (np. w przedziale pociągu, gdy rozpoczynasz podróż).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki