ZUS najczęściej nie przyzna ci emerytury automatycznie (choć w niektórych przypadkach może to zrobić z urzędu), sam musisz złożyć wniosek. Najwcześniej możesz to zrobić 30 dni przed dniem, w którym ukończysz powszechny wiek emerytalny. Sam tez możesz zdecydować, kiedy przejdziesz na emeryturę. Pamiętaj jednak, że jej wysokość zależy od:
• opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne,
• zwaloryzowanego kapitału początkowego, średniego (statystycznego) dalszego trwania życia.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że – choć do przyznania emerytury nie musisz mieć określonego stażu pracy – to jednak ma on wpływ na wysokość twego przyszłego świadczenia. Pośrednio – poprzez kapitał początkowy (im dłużej pracowałeś przed 1 stycznia 1999 roku, tym większy uskładałeś kapitał początkowy) oraz bezpośrednio – poprzez wysokość składek odprowadzanych do ZUS w okresie twojej aktywności zawodowej.
Emerytura minimalna
Wraz z obniżeniem wieku emerytalnego zmieniają się warunki wymagane do uzyskania emerytury minimalnej. Ale tylko dla kobiet. Dla mężczyzn nic się nie zmienia – nadal muszą się wykazać 25-letnim stażem pracy. Do 1 października 2017 r. warunkiem uzyskania minimalnej emerytury dla kobiet (od 1 marca 2017 r. wynosi ona 1 tys. zł) było udowodnienie 22-letniego stażu pracy (liczą się okresy składkowe i nieskładkowe). Teraz to się zmienia i od 1 października 2017 r. minimalny staż pracy, który kobiety muszą udowodnić, żeby mieć gwarancję najniższej emerytury, został obniżony do 20 lat. Jeżeli ZUS przyznał cijeszcze przed 1 października 2017 r. emeryturę i nie podwyższył jej do minimalnej kwoty z tego względu, że nie udowodniłaś obowiązującego w tym okresie podwyższonego stażu (21 lat lub 22 lata), a będziesz miała wymagany 20-letni staż, to od 1 października 2017 r. podwyższy ci świadczenie do kwoty najniższej emerytury. Nie musisz składać wniosku w tej sprawie, ZUS zrobi to sam, z urzędu.
Przysługujące prawo
Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego od 1 października 2017 roku? Obniżenie wieku emerytalnego ma wpływ na sytuację osób uprawnionych do renty z tytułu niezdolności do pracy, ale także osób pobierających świadczenie (zasiłek) przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, emeryturę pomostową. Od 1 października 2017 r. emerytura pomostowa, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne i świadczenie przedemerytalne będą ci przysługiwały do dnia przed twoimi 60. (kobieta) lub 65. (mężczyzna) urodzinami.
-
Pamiętaj!Gdy twoje prawo do emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy też do świadczenia przedemerytalnego ustanie – żeby uzyskać prawo do emerytury w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego – musisz złożyć wniosek o emeryturę. ZUS nie przyzna ci emerytury bez wniosku (z urzędu). |
Wyjątek od reguły
Jeśli do końca września 2017 r. spełniłeś warunki do przyznania jednego z tych świadczeń i skończyłeś 60 lub 65 lat, ale wniosek złożyłeś później, masz prawo do tego świadczenia do dnia poprzedzającego osiągnięcie podwyższonego wieku emerytalnego. Jeśli na dzień 1 października 2017 r. masz ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego (zasiłku przedemerytalnego), emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, to zachowasz je po wejściu w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny aż do czasu osiągnięcia obowiązującego do 30 września 2017 r. podwyższonego wieku emerytalnego (w zależności od roku i kwartału urodzenia). Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie będziesz mógł skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego. Wprost przeciwnie. Gdy tylko ukończysz 60 lub 65 lat, możesz złożyć wniosek o przyznanie emerytury. Jednak ZUS nie przyzna ci z urzędu emerytury w obniżonym wieku, trzeba będzie w tym celu złożyć specjalny wniosek. Jeśli tego nie zrobisz, do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego będziesz otrzymywać obecne świadczenia i tracić pieniądze z powodu rygorystycznych zasad dorabiania do świadczeń.
POWIĘKSZ