W piątek na baczności powinni się mieć mieszkańcy północno-wschodniej i południowo-zachodniej części kraju. W sobotę błyskawice rozświetlą niebo prawie wszędzie. W niedzielę zacznie się trochę uspokajać. Ale uważajmy! Rozdrażniona matka natura może być śmiertelnie niebezpieczna. Dlatego powinniśmy wiedzieć, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem w czasie burz, a przynajmniej nie kusić losu. Najważniejsze jest życie!
>>> BURZE w POLSCE. Jak POWSTAJE BURZA?
Pod żadnym pozorem nie można na przykład w czasie burzy wykonywać prac remontowych na dachu czy wędkować. W poprzednich latach zdarzało się, że takie zachowanie kończyło się tragicznie. - Liczy się zdrowy rozsądek - mówi Tomasz Wiśniewski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, który podpowiada, jak ustrzec się przed burzą.
Jak chronić się przed burzą?
Nie ściągaj na siebie piorunów
Nie chowaj się pod drzewem, słupami napięcia i liniami energetycznymi.
Wyjdź z wody! W czasie burzy nie można się kąpać, a nawet stać w wodzie po kostki.
Jeśli burza zastała cię w czasie rowerowej wycieczki - odstaw rower, a sam schowaj się w bezpieczne miejsce.
Nie używaj telefonów komórkowych.
Unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
Nie siadaj na ziemi, nie kładź się - przykucnij.
Co robić w domu w czasie burzy?
Jeśli słyszysz dalekie grzmoty, powyłączaj urządzenia podłączone do prądu - uderzenie pioruna może np. spalić zasilacz komputera lub nawet uszkodzić płytę główną. Nie korzystaj ze stacjonarnego telefonu.
Nie stój w oknie czy na balkonie w czasie burzy.
Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr.
Podczas huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.
Jak uderzenie pioruna działa na człowieka?
Gdy przez ciało przejdzie silny prąd (o napięciu od kilku tysięcy do miliona woltów) może dojść do zatrzymania akcji serca, uszkodzenia układu nerwowego, obrzęku mózgu, poparzenia, a nawet zwęglenia.
Już poparzenie I stopnia jest uciążliwe: pojawiają się pęcherze i przenikliwy ból.
Skutkiem porażenia piorunem jest tzw. figura Lichtenberga. Pojawia się na ciele, kształtem przypomina paproć. To efekt poważnych zmian na skórze.