Gdy po zmierzchu idziesz poboczem drogi i widzisz z daleka światła nadjeżdżającego samochodu, możesz ulec iluzji, że kierowca tego auta widzi cię równie dobrze. To nieprawda. Bo nawet jeśli jedzie zgodnie z przepisami, to i tak zobaczy cię dopiero z odległości maksymalnie 20-40 metrów. Czy zdąży w porę zahamować? Zamiast nad tym się zastanawiać, lepiej zrób coś, żeby czuć się bezpieczniej. Bezpieczeństwo na poboczu możesz poprawić w bardzo prosty sposób. Sytuacja zmienia się całkowicie, jeśli założysz elementy odblaskowe.
Zdawałoby się, że w miejscach, gdzie piesi poruszają się po zmroku poboczem, np. na wsi, noszenie odblasków powinno być powszechne. Niestety, tak nie jest. W 2011 roku doszło do ponad 11 tys. wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 1,4 tys. osób, a ponad 10 tys. zostało rannych. Co trzeci pieszy zginął w listopadzie lub w grudniu (głównie w okolicach Wszystkich Świętych, Bożego Narodzenia i sylwestra). O tej porze roku bardzo szybko zapada zmierzch, a mnóstwo osób, zwłaszcza starszych, chodzi poboczem drogi do sąsiadów, do kościoła czy do sklepu. Z drugiej strony wzmożony jest ruch samochodowy. Każdy się spieszy, nikt nie myśli o tym, że może dojść do tragedii. A przecież aż 84,1 proc. śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych ma miejsce po zmierzchu. - Ten czas to trudna próba dla pieszych - mówi insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, partnera akcji Orlenu "Chroń życie, załóż odblask!". - Dlatego w ramach naszej akcji do małych, wiejskich parafii na terenie Mazowsza rozsyłamy 200 tysięcy darmowych naklejek i opasek odblaskowych. Księża i ministranci rozdadzą je po mszy wśród wiernych. Na noszenie tych elementów chcemy uczulić zwłaszcza seniorów, szczególnie narażonych na tego rodzaju wypadki - mówi policjant. Koordynowaniem procesu dystrybucji odblasków przez komendy powiatowe do poszczególnych parafii zajmuje się Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.
- Od 2006 roku realizujemy działania w ramach Programu ORLEN Bezpieczne Drogi. Tym razem postanowiliśmy naszą inicjatywę skierować do pieszych - wyjaśnia Leszek Kurnicki, dyrektor wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej PKN ORLEN. - Wiemy doskonale, że skuteczne przeprowadzenie tegorocznej kampanii społecznej jest możliwe dzięki współpracy z policją i parafiami rzymskokatolickimi - dodaje. Co ważne - odblaski rozdawane w ramach akcji są wyprodukowane z materiałów nowoczesnej jakości i dają efekt widoczności nawet z dalszej odległości niż 150 metrów.
Nie wystarczy przypiąć do ubrania odblask, trzeba go jeszcze prawidłowo nosić i bezpiecznie korzystać z pobocza drogi. - Poboczem poruszasz się prawidłowo, idąc po jego lewej stronie, twarzą do nadjeżdżających samochodów, więc odblask nakładasz na prawą kostkę, a jeśli masz dwa odblaski, to jeden zakładasz na prawą kostkę, a drugi na prawą rękę - mówi insp. Marek Konkolewski. Nie jest to trudne, a może uratować życie.