WEEKEND LISTOPADOWY: Chroń życie, załóż odblask!

2012-10-29 3:00

Zdarza ci się chodzić poboczem drogi po zmierzchu? Wybierasz się na Wszystkich Świętych do rodziny na wieś lub na wypoczynek za miastem? Jeśli tak, to potrzebujesz odblasków, bo inaczej kierowcy nadjeżdżających samochodów mogą cię w porę nie dostrzec! Od 29 października 200 tysięcy odblasków zostanie rozdanych w mazowieckich parafiach wiejskich i wiejsko-miejskich w ramach akcji ORLEN oraz Komendy Głównej i Wojewódzkiej Policji "Chroń życie, załóż odblask!". Akcja obejmie aż tysiąc parafii. Wybór województwa nie jest przypadkowy. To na Mazowszu odnotowano największą liczbę wypadków z udziałem pieszych.

Gdy po zmierzchu idziesz poboczem drogi i widzisz z daleka światła nadjeżdżającego samochodu, możesz ulec iluzji, że kierowca tego auta widzi cię równie dobrze. To nieprawda. Bo nawet jeśli jedzie zgodnie z przepisami, to i tak zobaczy cię dopiero z odległości maksymalnie 20-40 metrów. Czy zdąży w porę zahamować? Zamiast nad tym się zastanawiać, lepiej zrób coś, żeby czuć się bezpieczniej. Bezpieczeństwo na poboczu możesz poprawić w bardzo prosty sposób. Sytuacja zmienia się całkowicie, jeśli założysz elementy odblaskowe.

Zdawałoby się, że w miejscach, gdzie piesi poruszają się po zmroku poboczem, np. na wsi, noszenie odblasków powinno być powszechne. Niestety, tak nie jest. W 2011 roku doszło do ponad 11 tys. wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 1,4 tys. osób, a ponad 10 tys. zostało rannych. Co trzeci pieszy zginął w listopadzie lub w grudniu (głównie w okolicach Wszystkich Świętych, Bożego Narodzenia i sylwestra). O tej porze roku bardzo szybko zapada zmierzch, a mnóstwo osób, zwłaszcza starszych, chodzi poboczem drogi do sąsiadów, do kościoła czy do sklepu. Z drugiej strony wzmożony jest ruch samochodowy. Każdy się spieszy, nikt nie myśli o tym, że może dojść do tragedii. A przecież aż 84,1 proc. śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych ma miejsce po zmierzchu. - Ten czas to trudna próba dla pieszych - mówi insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, partnera akcji Orlenu "Chroń życie, załóż odblask!". - Dlatego w ramach naszej akcji do małych, wiejskich parafii na terenie Mazowsza rozsyłamy 200 tysięcy darmowych naklejek i opasek odblaskowych. Księża i ministranci rozdadzą je po mszy wśród wiernych. Na noszenie tych elementów chcemy uczulić zwłaszcza seniorów, szczególnie narażonych na tego rodzaju wypadki - mówi policjant. Koordynowaniem procesu dystrybucji odblasków przez komendy powiatowe do poszczególnych parafii zajmuje się Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

- Od 2006 roku realizujemy działania w ramach Programu ORLEN Bezpieczne Drogi. Tym razem postanowiliśmy naszą inicjatywę skierować do pieszych - wyjaśnia Leszek Kurnicki, dyrektor wykonawczy ds. Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej PKN ORLEN. - Wiemy doskonale, że skuteczne przeprowadzenie tegorocznej kampanii społecznej jest możliwe dzięki współpracy z policją i parafiami rzymskokatolickimi - dodaje. Co ważne - odblaski rozdawane w ramach akcji są wyprodukowane z materiałów nowoczesnej jakości i dają efekt widoczności nawet z dalszej odległości niż 150 metrów.

Nie wystarczy przypiąć do ubrania odblask, trzeba go jeszcze prawidłowo nosić i bezpiecznie korzystać z pobocza drogi. - Poboczem poruszasz się prawidłowo, idąc po jego lewej stronie, twarzą do nadjeżdżających samochodów, więc odblask nakładasz na prawą kostkę, a jeśli masz dwa odblaski, to jeden zakładasz na prawą kostkę, a drugi na prawą rękę - mówi insp. Marek Konkolewski. Nie jest to trudne, a może uratować życie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają