WIEK EMERYTALNY w Polsce, innych krajach UE i planowane ZMIANY: Harujemy najdłużej w Europie

2012-03-26 9:55

Praca po kres sił. Taki scenariusz chce nam zafundować premier Donald Tusk (55 l.). Jeśli propozycje szefa rządu wejdą w życie, to będziemy harować prawie najdłużej w całej Europie. Choć wiele to nie zmieni, bo i teraz znajdujemy się w tej samej grupie.

Podobnie jak w Polsce, granicę wieku emerytalnego na poziomie 67. roku życia wyznaczyły Dania, Hiszpania, Holandia i Niemcy. Jednak między tymi państwami a Polską występuje przepaść, jeśli chodzi o średni poziom życia, zarobki czy świadczenia.

Więcej pracują i będą pracować tylko Irlandczycy, ale oni pracują średnio o 200 godzin rocznie mniej od statystycznego Polaka. W pozostałych krajach granica przechodzenia na emeryturę jest równa lub niższa od 65 lat.

- Polacy harować będą prawie najwięcej w całej Europie. Ale nie dane nam będzie się cieszyć z wypracowanych oszczędności. Ponieważ pod względem długości życia na emeryturze zajmujemy 28. miejsce. Dlatego lepiej, aby zamiast wieku, o emeryturze decydował staż pracy i ilość lat składkowych - tłumaczy Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ i członek rady nadzorczej ZUS.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają