Do podpisania aktu notarialnego przekazującego grunt pod inwestycję doszło w wielickim Magistracie 28 września. Pod dokumentem podpisali się Artur Kozioł oraz Joanna Nikodemowicz - Zastępca Kanclerza ds. Collegium Medicum UJ i Dorota Kłyś - Zastępca Kwestora ds. Collegium Medicum UJ. Wartość przekazanej działki szacuje się na ponad 16 mln złotych.
Podpisanie aktu notarialnego to kolejny z planowanych kroków na drodze do rozbudowy obszaru medycznego w Wieliczce. Jednostka, która tu powstanie będzie częścią krakowskiego szpitala uniwersyteckiego.
- Współpraca z Wieliczką pokazuje, jak odpowiadać na współczesne wyzwania w obszarze medycznym. Myślę, że dzisiaj mówienie o ekonomii, finansach i zarządzaniu nie może być oderwane od medycyny. Pandemia jednoznacznie nam uświadomiła, że medycyna jest dla nas wszystkich kluczowa, i to niezależnie od miejsca zamieszkania, niezależnie od państw i kontynentów, niezależnie od tzw. peselu. Osiągnięcia współczesnej medycyny są niezbędne, żeby mogły być zastosowane wszędzie i pozwoliły poprawić jakość życia mieszkańców, tu i teraz.
- Rozbudowa Szpitala Uniwersyteckiego w kierunku Wieliczki to naturalny kierunek rozwoju. Wieliczka jest bardzo dobrze skomunikowana z Krakowem, a zwłaszcza z Prokocimiem. Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu wciąż nie jest wystarczająca. Pewnych działalności nie prowadzimy jako szpital główny, np. jeśli chodzi o rehabilitację mamy ogromny problem. Procesu rozwoju nie możemy zatrzymywać – podkreślił prof. Tomasz Grodzicki – prorektor ds. Collegium Medicum UJ.
Gmina Wieliczka zobowiązała się uzbroić teren, a także przygotować plan rozwiązań komunikacyjnych, które pozwolą na bezproblemowe dotarcie do nowego kompleksu medycznego. Z kolei władze Collegium Medicum zobowiązały się rozpocząć budowę w terminie do 5 lat od momentu przekazania przez gminę terenu w formie darowizny.
- Cieszę się, że możemy stworzyć warunki dla realizacji tej strategicznej dla mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka inwestycji. Jeśli chodzi o finansowanie, zakładamy, że dla tak istotnego przedsięwzięcia uda się pozyskać pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy, którego beneficjentem będzie Uniwersytet. Bardzo dziękuję wszystkim za podjęcie działań na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców i zabezpieczenia ich potrzeb w tym zakresie - powiedział Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Warto dodać, że budowa szpitala była jednym z najważniejszych celów, jakie stawiał przed lokalnym samorządem gospodarz miasta Artur Kozioł. Mimo wielu przeszkód, konsekwentnie dążył do jego realizacji i w końcu może przekazać mieszkańcom świetną wiadomość – będziecie mieli swój własny szpital!