Ruchome święto
Święto zmartwychwstania Jezusa obchodzi się zwyczajowo w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, czyli pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Takie nieregularne ustanowienie daty wynika z niejasnych przekazów ewangelicznych, które mówią, iż Chrystus został ukrzyżowany w przeddzień Paschy (św. Jan). Żydowskie święto obchodzi się podczas pierwszej pełni po równonocy wiosennej.
Według żydowskiego kalendarza dniem ukrzyżowania Syna Bożego był 14 nisan, czyli 14 dzień pierwszego wiosennego miesiąca. W wypadku roku śmierci Jezusa był to 7 kwietnia.
Pozostali apostołowie jako datę ukrzyżowania podają sam dzień Paschy. Ta teoria jest jednak odrzucana przez większość naukowców badających Ewangelie.
Sobór nicejski
Datę święta ustalono na soborze nicejskim w 325 roku n.e. Dzięki jego postanowieniom, przez niemal 1200 lat Wielkanoc obchodzona była w pierwszą niedzielę po 14 nisan.
Do kolejnej zmiany doszło podczas ustalenia kalendarza gregoriańskiego, którego nie zaakceptował kościół wschodni. Dlatego chrześcijanie prawosławni obchodzą Wielkanoc w innym terminie, niż katolicy.
WIELKANOC 2012. KIEDY wypadają ŚWIĘTA Wielkanocne. Dlaczego DATA Wielkanocy jest ZMIENNA
W 2012 roku Wielkanoc będziemy świętować w dniach 8 - 9 kwietnia. Święta Wielkanocne są zwieńczeniem Wielkiego Tygodnia. Niedziela Wielkanocna to dzień zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dlaczego data Wielkiejnocy nie jest jednoznacznie ustalona?