WIELKANOC 2012. MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ - co to jest, w których miastach wystawiane WIDOWISKA PASYJNE

2012-03-28 21:00

Nieodłącznym elementem obchodów Świąt Wielkanocnych są widowiska pasyjne. Misteria męki Pańskiej to sztuki teatralne, które przedstawiają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Największe w Polsce misteria pasyjne co roku odbywają się w Warszawie i Poznaniu.

Misterium Męki Pańskiej


Wielkimi krokami zbliżają się święta Wielkanocy. Są one niezwykle ważne dla wszystkich katolików. Tym większym zainteresowaniem cieszą się widowiska pasyjne. Dla jednych są emocjonalnym przeżyciem budującym obraz nadchodzących świąt, zaś dla drugich wydarzeniem stricte artystycznym.

Misterium męki Pańskiej lub Pasja to widowisko teatralne, które powstało na gruncie dramatu liturgicznego. Wiele miast w Polsce prezentuje wiernym artystyczne wydarzenia odzwierciedlające śmierć Chrystusa.

Co roku wzbogacane nowymi aspektami artystycznymi oraz nietuzinkową obsadą ról teatralnych, widowiska pasyjne wzmacniają budowaną przez lata tradycję. Odbiór ich jest różny. Niektórzy w ten sposób uzupełniają mistykę przeżywania świąt, z kolei inni obserwują te wydarzenia jako świetną sztukę.

Widowiska Pasyjne w Ołtarzewie


Jednym z miejsc, w których można zobaczyć Misterium Męki Pańskiej jest Ołtarzew. Od wielu już lat klerycy Pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego przygotowują widowiska pasyjne, podczas których przybliżają wiernym tajemnicę męki Jezusa Chrystusa.

Cały okres Wielkiego Postu - w każdą sobotę i w każdą niedzielę, chętni mogą obejrzeć spektakl. W Ołtarzewie gromadzi się zawsze komplet widzów. Zainteresowanie jest tak duże, że bilety trzeba zamawiać znacznie wcześniej. Wierni czują się wzbogaceni duchowo przez uczestnictwo w spektaklu, często też ulegają wzruszeniu.

 

Misterium Męki Pańskiej na Górze Kalwarii


W tym roku po raz trzeci na ulicach Góry Kalwarii pod Warszawą odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Tradycja ulicznych przedstawień pasyjnych w Górze Kalwarii jest jednak niezwykle bogata, sięga aż XVII wieku. W 2009 roku Misterium Męki Pańskiej wróciło pod warszawską miejscowość. Udało się to za sprawą m.in. Wojciecha Skóry, Kustosza Groba oraz Stanisława Papczyńskiego.

Wyczerpujące przygotowania zaowocowały pierwszym Misterium na ulicach miasta, które odbyło się w Niedzielę Palmową 2010 roku. Niebagatelnym zjawiskiem jest obsada spektaklu. Aktorami są mieszkańcy Góry Kalwarii! Natomiast Pieśni do Misterium napisał Jacek Korabita Kowalski, współczesny poeta.

Widowiska pasyjne w Górze Kalwarii gromadzą tłumy. Kilka tysięcy osób uczestniczy w przejściu Drogi Krzyżowej, od stacji do stacji. Wierni mają okazję przeżywać wydarzenia, które są po kolei odzwierciedlane przez aktorów: sąd Piłata, zaparcie się Piotra, spotkanie Matki, chusta Weroniki, spotkanie z płaczącymi Niewiastami, Judasz i Kusiciel, Ukrzyżowanie.

Pasja na Cytadelii w Poznaniu


Po rocznej przerwie największe na świecie Misterium Męki Pańskiej wraca na poznańską Cytadelę. Wydarzenie to z roku na rok przyciągało coraz większe tłumy. Misterium poprzedzi Msza Święta w kościele p. w. św. Jana Bosko o godz. 18:00. Wezmą w niej udział aktorzy. Po uroczystościach mszalnych wierni przejdą procesjonalnie na Cytadelę.

Scenariusz spektaklu został napisany na podstawie Pisma Świętego i częściowo na podstawie książki "Dzień, w którym umarł Chrystus" Jima Bishopa. Wszystkie kwestie wypowiadane przez aktorów pochodzą z Pisma Świętego.

W Misterium tradycyjnie po scenie zmartwychwstania Jezusa nastąpi Papieska scena finałowa wraz z udziałem tancerzy.
Najpopularniejsze widowisko pasyjne odbędzie się w sobotę (31.03) przed Niedzielą Palmową o godz. 20:00.

 

Misterium Męki Pańskiej w Warszawie


W Warszawie Misterium Męki Pańskiej już się odbyło. Plac Piłsudskiego gościł w sobotę (24.03) wiernych, którzy z pasją obserwowali spektakl. Widowisko pasyjne odbyło się w wyjątkowych okolicznościach i w wyjątkowym dniu, w Narodowy Dzień Życia, wpisując się świetnie w ten sposób w okres Wielkanocy.

Misterium rozpoczęło się wjazdem Jezusa do Jerozolimy, a zakończyło się jego ukrzyżowaniem na Golgocie i zmartwychwstaniem. Finalnym punktem przedstawienia było spotkanie Jana Pawła II z Jezusem i Matką Bożą. Można było też usłyszeć słynne słowa papieża z jego pierwszej pielgrzymki do Polski z 1979 r.: "Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

Było to niezwykle dla wiernych, a wręcz mistyczne wydarzenie, w tym roku Misterium odbywało się na Placu Piłsudskiego, gdzie przed 33 laty cytowane słowa wypowiedział je Ojciec Święty. Inscenizację obejrzało ok. 30 tysięcy widzów.

Widowiska Pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej


W Niedzielę Palmową rozpoczną się obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wierni od 1 kwietnia będą mieć okazję do oglądania inscenizacji wydarzeń biblijnych w poszczególne dni świąt. Misterium tradycyjnie rozpocznie przedstawienie "Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy”. Nastąpi ono tuż po mszy świętej w miejscowej bazylice.

Kalwaryjskie Misterium Pasyjne mające swe początki w I połowie XVII wieku, gromadzi w sanktuarium ponad sto tysięcy pielgrzymów i turystów z kraju i z zagranicy. Widowiska Pasyjne w Kalwarii są odtwarzane każdego roku, w poszczególne dni Wielkiego Tygodnia. Ważniejsze role w misterium odtwarzają alumni bernardyńskiego seminarium.


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają