WIELKANOC 2013: Z kim Jezus siedział przy stole?

2013-03-27 3:00

Ostatnia Wieczerza to moment ustanowienia sakramentu Eucharystii. Opis uczty znajduje się w czterech Ewangeliach (św. Jana, św. Łukasza, św. Marka i św. Mateusza). Jak wyglądał ten wieczór? Za stołem Wieczernika zasiadło z Jezusem 12 apostołów. "Wtedy powiedział do nich: Tak bardzo pragnąłem spożywać z wami tę Paschę, zanim zacznę cierpieć. Bo mówię wam, że już nie będę jej pożywał, aż się dopełni w królestwie Bożym".

Tego wieczoru Pan zapowiedział nie tylko swoją śmierć, lecz także poinformował uczniów o tym, że Judasz go zdradzi.

W czasie uczty Jezus na znak pokory i miłości umył nogi swoim apostołom. To na pamiątkę tego wydarzenia w Wielki Czwartek kapłan obmywa nogi wiernym.

1. Bartłomiej
Bartłomiej z Kany Galilejskiej był najlepiej wykształconym spośród apostołów. Poniósł też najbardziej okrutną śmierć - przez obdarcie ze skóry.

2. Jakub Mniejszy
O Jakubie zwanym Mniejszym wiadomo niewiele ponad to, że był bratem apostoła Judy, synem Alfeusza, a jego matka, Maria, wraz z innymi pobożnymi kobietami usługiwała apostołom w trakcie wędrówki.

3. Andrzej
Ostatnią Wieczerzę jadł z Jezusem z Nazaretu Andrzej, rybak znad Jeziora Galilejskiego, który ponad trzydzieści lat później zginął w jednym z greckich miast na krzyżu w kształcie litery X.

4. Szymon Piotr
Brat Andrzeja, zamożny, żonaty Szymon, zwany przez Jezusa Piotrem był uczniem Jana Chrzciciela. Założył po śmierci Jezusa pierwszą w Jerozolimie gminę chrześcijańską. Zginął nad brzegiem Tybru ukrzyżowany głową w dół.

5. Judasz Iskariota
Trzynasty uczestnik wieczerzy to Judasz z Kariotu, czyli miasta spoza Galilei, ewentualnie Judasz Iskariota, czyli kłamca. Po tym, jak w trakcie Ostatniej Wieczerzy Jezus powiedział mu, że go zdradzi, opuścił Wieczernik.

6. Jan
Ewangelista Jan został osobiście powołany przez Jezusa na ucznia. Był bratem Jakuba i autorem słynnej Apokalipsy. To najmłodsza osoba siedząca za stołem w Wieczerniku. Jako jedyny z dwunastu apostołów umarł śmiercią naturalną.

7. Jakub Większy
Wybuchowy oraz niezrównoważony Jakub Większy był synem biednego rybaka Zebedeusza oraz Salome. Zginął ścięty mieczem z rozkazu wnuka Heroda Wielkiego. Był pierwszym apostołem męczennikiem za wiarę.

8. Tomasz Niewierny
O pochodzeniu Tomasza zwanego Niewiernym nie wiadomo nic. Przydomek zawdzięcza temu, że początkowo nie uwierzył w rozmowę apostołów ze zmartwychwstałym Jezusem. Według apokryfów zginął w Indiach od lancy.

9. Filip
Brat apostołów Piotra i Andrzeja, ojciec kilku córek. W trakcie Ostatniej Wieczerzy prosił Jezusa o pokazanie ojca niebieskiego, co dało okazję do wytłumaczenia istnienia Trójcy Świętej. Zginął powieszony na słupie, potem ukamienowany na krzyżu.

10. Mateusz Lewi
Podobnie jak Jezus pochodził z Nazaretu w Galilei. Jako poborca podatkowy i celnik był tak głęboko pogardzany w społeczności żydowskiej, że po rozmowie z nim dokonywano rytuału oczyszczenia. Około 60 rok n.e. ścięto go mieczem.

11. Tadeusz Juda
Apostoł Tadeusz zwany Judą, kolejny biesiadnik, według różnych historyków głosił wiarę w zbawiciela w bardzo oddalonych od siebie częściach świata. Według jednego ze źródeł około 80 roku n.e. zamordowano go w Persji, gdzie głosił naukę chrześcijańską razem z Szymonem.

12. Szymon Kananejczyk
Według pozabiblijnej tradycji zginął śmiercią męczeńską na Wyspach Brytyjskich. Niektóre legendy wspominają o przepiłowaniu go na pół przez Persów.

Historia Judasza

To za sprawą Judasza wieczerza Jezusa w Wieczerniku była ostatnia, ponieważ wydał go Sanhedrynowi (Najwyższej Radzie Kapłanów) za trzydzieści srebrników. Nie ma pewności co do tego, jak zginął apostoł uznawany za zdrajcę. Według Mateusza: "poszedł i się powiesił", według Piotra: "spadłszy głową na dół, pękł", a według Papiasza (biskupa żyjącego w II wieku): "tak się roztył, iż nie mógł tam, gdzie łatwo przejeżdżał wóz, przejść nawet z pochyloną głową".

W II wieku gnostycka sekta ofitów czciła Judasza jako uczestnika planu zbawienia. W 1978 roku odnaleziono w Egipcie pochodzącą z III w. n.e. napisaną w języku koptyjskim kopię gnostyckiego apokryfu nazwanego Ewangelią Judasza. Według tego źródła, a znajdują się w nim dialogi między apostołem Judaszem a Jezusem z Nazaretu, Judasz wydał wędrownego proroka nie dla zysku, ale na jego prośbę. Ale nawet bez "Ewangelii według Judasza" spore wątpliwości biblistów budzi ewangeliczny zapis Mateusza o 30 srebrnikach. Ewangelista pisze o 30 srebrnikach, ponieważ chce nadać wydarzeniom rangę wypełniania proroctwa. Myli jednak proroka Jeremiasza z Zachariaszem, a przy okazji również kwotę, którą rzekomo przyjął Judasz, ponieważ proroctwo Jeremiasza mówi o 17 srebrnikach. Historycy wskazują, że w czasach Jezusa srebrników nie było w obiegu od 300 lat, zapłata Judasza musiała więc mieć wartość co najwyżej kolekcjonerską.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają