Woda święcona, kościół

i

Autor: Cezary Pecold

WIELKANOC 2014 - PRZESĄDY, zwyczaje, wierzenia: Topienie Judasza, wieszanie śledzia, pogrzeb żuru, woda z JAJEK NA PRYSZCZE?

2014-04-15 12:54

Topienie Judasza, wieszanie śledzia czy pogrzeb żuru... Co to jest? - zapyta dziś każdy. Mało kto pamięta o dawnych polskich zwyczajach związanych z Wielkanocą. Na Se.pl przypominamy niektóre z nich - zobacz.

Topienie Judasza - to zwyczaj kultywowany dawniej w Wielką Środę. Ze słomy i starych ubrań robiono wielka kukłę. Potem wleczono ją na łańcuchach po całej okolicy, a przydrożni gapie okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano „zdrajcę” do stawu lub bagienka jako
symbol, że sprawiedliwości stało się zadość.

Wielkie grzechotanie - W Wielki Czwartek w kościołach milkną dzowny, a zamiast nich używa się kołatek. Z głośnymi grzechotkami biegała po wsiach i miastach młodzież, hałasując i strasząc przechodniów.

Pogrzeb żuru - dawniej żur spożywało się przez cały post. Kiedy zbliżały się święya na znak radości i zabawy sagany z zupą
wylewano na ziemię.

Wieszanie śledzia - to zwyczaj podobny do pogrzebu żuru. Na znak końca Wielkiego Postu śledzie przybijano do drzewa. To miała byc kara za to, że przez sześć niedziel ryba „wyganiała” z jadłospisu mięso.

Woda święcona na pryszcze - w pierwszej połowie XX wieku w wielu polkich domach do koszyczka ze święconką wkładano małą buteleczkę wody, w której wczesniej gotowały się jajka. Po powrocie do domu ze święconką młode dziewczyny obmywały sobie twarz pobłogosławiona wodą. Wierzono, że zlikwiduje ona wszelkie defekty jak pryszcze, czy piegi.

POLTRIP.PL: NAJLEPSZE OFERTY ŚWIĄTECZNE. KLIKNIJ >>>

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają