Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce zamknięto szkoły i uczelnie wyższe, a także wszystkie galerie handlowe, puby, restauracje i kasyna. Odwołano też wszystkie imprezy masowe. Wierni zaś dostali dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Czy czeka ich również przeniesienie Wielkanocy na inny termin?
Życzenia wielkanocne w różnych językach świata
Watykan w związku z pandemią wydał szczególne zalecenia..
Liturgie Triduum Paschalnego będą odprawiane przez kapłanów w parafiach, ale celebracje te mają odbywać się bez fizycznej obecności wiernych. Będą oni mogli jednoczyć się z kapłanami śledząc transmisje telewizyjne lub internetowe.
Z kolei kapłani odprawiający mszę w Wielki Czwartek, powinni ominąć rytuał mycia stóp. Procesja Najświętszego Sakramentu do ciemnicy powinna zostać odwołana, a sam Najświętszy Sakrament powinien pozostać w tabernakulum. Zmiany wprowadzono także w celebracji liturgii Wigilii Paschalnej. Kongregacja zaleca rezygnację z chrztów, ograniczając się jedynie do odnowy obietnic chrzcielnych.
Wielkanoc na Kaszubach. Tradycje przekazywane od pokoleń
Te zalecenia dla wszystkich diecezji wydała w ogłoszonym w piątek dekrecie Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której prefektem jest kardynał Robert Sarah. Ponadto kongregacja zdecydowała, że procesje oraz wszelkie inne przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego mogą być przeniesione na inny czas. W dekrecie zasugerowano datę 14 i 15 września.