Barwny pochód wyruszy punktualnie w południe z pl. Zamkowego. W tym roku rozbudowano jego scenariusz. Radosny korowód rozpocznie się od zupełnie nowej sceny. - Na pl. Zamkowym, który będzie przypominał Nazaret, zostanie odczytany edykt Cezarego Augusta. To on zmusił Józefa i brzemienną Maryję do wędrówki do Betlejem - tłumaczy Anna Śmigielska z Fundacji Orszak Trzech Króli.
Jak obchodzić święto Trzech Króli? Skąd mirra i kadzidło?
Obok kościoła św. Anny stanie szałas pasterzy, którym Anioł Pański objawi narodzenie Jezusa, a obok Domu Polonii Dwór Heroda. Pochód przejdzie Traktem Królewskim w kierunku pl. Piłsudskiego. Minie ul. Trębac- ką z Gospodą, której właściciel odmówi schronienia św. Rodzinie. Na prowadzącej do placu ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza powstanie Brama do Nieba.
Rock-kolędy i inne atrakcje
- To będzie najbardziej widowiskowa scena. Aniołowie przy dźwiękach trąbek stoczą walkę z diabłami, pokazując uczestnikom marszu drogę do Betlejem - opowiada Anna Śmigielska. Miejsce narodzin Jezusa ma symbolizować pl. Piłsudskiego. Tutaj w stajence św. Józef i Maryja będą czekać na uczestników orszaku. Trzej Królowie złożą pokłon Dzieciątku i przekażą mu dary. Orszak potrwa ok. godziny.
Po jego zakończeniu rozpocznie się koncert kolęd. Wystąpi na nim zespół Rock-kolędy. Wspólne śpiewanie potrwa do ok. godz. 15. Nowością w tym roku są też gry miejskie Baltazar i Melchior, które rozpoczną się już w niedzielę. - Chętni mogą się jeszcze rejestrować na Facebooku. Szczegółów dowiedzą się na miejscu - mówi Anna Śmigielska. Do wygrania są m.in. tablet, bilety do kina i gry planszowe.