REKOLEKCJE to czas odnowy duchowej - pogłębienia wiary, zebrania na nowo siły ducha do życia według Bożych nakazów. W czasie Wielkiego Postu rekolekcje organizowane są w każdej parafii. Zwykle trwają trzy lub cztery dni. Najczęściej zaczynają się w niedzielę.
Podczas tych dni w kościołach odprawiane są msze święte, na których ksiądz rekolekcjonista (zazwyczaj zaproszony z innej parafii lub misjonarz) wygłasza specjalne kazanie. Rozważania mają pomóc wiernym w głębokim przeżyciu czasu Wielkiego Postu - zmobilizować do częstszej modlitwy i refleksji. Czas rekolekcji powinien zaowocować szczerą spowiedzią i pokutą. Ma ona przygotować do radosnego i głębokiego świętowania Wielkanocy.
Zobacz: KALENDARZ NA WIELKI POST: Jakie są NABOŻEŃSTWA w Wielkim Poście? Co to jest TRIDUUM PASCHALNE? Kiedy idziemy ze ŚWIĘCONKĄ?
Istnieją też inne formy rekolekcji. Coraz popularniejsze stają się tzw. rekolekcje wyjazdowe. Często skierowane są one do konkretnych grup (np. studentów, małżeństw, osób samotnych). Zwykle trwają dłużej i więcej czasu poświęca się tam na modlitwę. Można też wybrać restrykcyjną formę umartwiania. Niektóre duszpasterstwa organizują rekolekcje, w czasie których obowiązuje częściowe lub całkowite milczenie. Ma to pomóc w odnowie życia duchowego, zmobilizować do rozmyślań i modlitwy.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail