Wieprzowina to cenne źródło witamin

2015-02-19 1:00

Ostatnie badania naukowe wskazują, że mięso wieprzowe jest bogatym źródłem nie tylko składników odżywczych takich jak białko i tłuszcz, ale również witamin z grupy B, witaminy C oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).

Przyswajalność przez organizm ludzki witamin z grupy B oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jest zdecydowanie lepsza w przypadku tłuszczy zwierzęcych niż roślinnych.

Niezbędne B1 i B2

Wieprzowina jest najlepszym źródłem witaminy B1 (tiaminy). Wpływa ona na pracę tarczycy, układ nerwowy i procesy metaboliczne. Bierze czynny udział w procesie spalania węglowodanów, co zapewnia dostarczenie odpowiedniej ilości energii i wspomaga odchudzanie. Zapotrzebowanie na tę witaminę rośnie w przypadku palenia papierosów, nadużywania alkoholu, kawy, po zabiegach chirurgicznych oraz w sytuacjach stresowych.

Tiamina jest niezbędna organizmowi do prawidłowego przeprowadzenia niektórych procesów oddechowych. Dodatkowo zmniejsza odczuwanie bólu oraz przyspiesza proces gojenia się ran. Wieprzowina, obok jajek, twarogu, cielęciny i polędwicy wołowej jest także świetnym źródłem witaminy B2 (ryboflawiny). Niedobory tej witaminy objawiają się licznymi zmianami skórnymi – przetłuszczeniem się skóry, pęknięciami ust, oraz stanami zapalnymi jamy ustnej. Prowadzą także do zmian w obrębie narządu wzroku - uczucie „piasku" pod powiekami, pieczeniem czy też łzawieniem oczu.

Groźny niedobór B12

Witamina B12, inaczej kobalamina, występuje głównie w rybach, jajach, mięsie wołowym, indyczym i właśnie wieprzowym. Jest potrzebna do syntezy DNA, wpływa na metabolizm kości, bierze udział w syntezie hemoglobiny. Wit. B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego a także wszystkich komórek w naszym ciele.

Długotrwały niedobór tej witaminy może być powodem osteoporozy, a także tzw. chorób neurodegeneracyjnych, czyli demencji, ataksji, atrofii nerwu wzrokowego, czy depresji, psychozy i nerwic. Wpływa także na zmiany nastrojów, zaniki pamięci i ogólne osłabienie organizmu.

Na podst. artykułu dr. hab. Artura Jóźwika, Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk
Pełna wersja artykułu dostępna na stronie www.polsus.pl

 

Przepis na karkówkę w winie

 

Składniki:

  • karkówka około 0,5 kg,
  • sól, pieprz,
  • 3-4 łyżki majeranku,
  • 2-3 ząbki czosnku,
  • 2-3 ziarna ziela angielskiego,
  • 2-3 liście laurowe,
  • 1 lampka czerwonego półwytrawnego wina,
  • śmietana 18 proc.,
  • mąka

Sposób przygotowania:

Karkówkę kroimy w plastry. Oprószamy solą, pieprzem, nacieramy majerankiem oraz czosnkiem. Całość wkładamy do rękawa do pieczenia. Do środka wrzucamy kilka ziarenek ziela angielskiego oraz liści laurowych. Pieczemy w temp 180ºC przez około dwie godziny. Po upieczeniu mięso przekładamy do garnka wraz z powstałym sosem. Podlewamy czerwonym winem i jeszcze przez chwilę dusimy. Na koniec zabielamy śmietaną i zagęszczamy mąką.


Zrehabilitujmy wieprzowinę!

prof. zw. dr hab. n. med., dr h.c. mult. Piotr Książek, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Opinie na temat mięsa wieprzowego zmieniają się z biegiem lat. Dawniej mówiono, iż wieprzowina ma negatywny wpływ na zdrowie i wygląd człowieka. Jednak spożywając mięso z umiarem, nie tylko unikamy spożycia nadmiernej liczby kalorii, ale także dostarczamy pozytywnie wpływających na organizm wartości odżywczych. Ilość spożywanego mięsa powinna być uzależniona od trybu życia oraz od rodzaju wykonywanej pracy. Oznacza to, że jeśli ktoś pracuje fizycznie, może w ograniczonych ilościach spożywać mięso o większej zawartości tłuszczu niż osoba prowadząca siedzący tryb życia.

 

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki