Jednym z najważniejszych czynników, który ma związek z naszym zdrowiem i tym, co spożywamy jest wartość energetyczna, czyli kalorie w naszej diecie. Gdy liczba kalorii jest wystarczająca, wówczas, jeśli jesteśmy zdrowi, możemy bardzo skutecznie dbać o naszą sylwetkę zachowując dobrą kondycję, dobre samopoczucie i uśmiech na twarzy!
Zbilansowana dieta
Powinniśmy zwrócić uwagę na to, ile kalorii potrzebujemy, aby prawidłowo funkcjonować. Każdy dzień nie musi być taki sam pod względem posiłku. Dobrze jest jednak bilansować nasze energetyczne zapotrzebowanie (kalorie) w rozsądnym okresie czasu. Dietetycy proponują przyjmować tydzień jako tak zwany „okres rozliczeniowy". Podstawą wszelkich kalkulacji związanych z kaloriami jest konieczność pamiętania, że 1 g białka podobnie jak i węglowodanów dostarcza ok. 4 kcal, a tłuszcze – ponad dwa razy więcej tj. 9 kcal. Chude 100 g schabu „dostarczy" nam 139 kcal, a nieco bardziej tłusty kawałek nawet 157 kcal. Gdy pozbawimy go skrawków tłuszczu, liczba kcal może ulec zmniejszeniu o około 20 proc. Z niektórych badań wynika, że szynka jest jeszcze chudsza i liczba kalorii, jaką otrzymamy po zjedzeniu jej 100 g wyniesie 118 kcal. Dla porównania – 100 g tuszki kurczaka dostarcza 158 kcal. Wartość energetyczna wieprzowiny zmniejszyła się znacząco w efekcie poprawy umięśnienia świń oraz ich lepszego żywienia i utrzymania zgodnie z wymogami dobrostanu.
Jedz i ćwicz
Mięso, dzięki zawartemu w nim tłuszczowi sprawia, że odczuwamy sytość po zjedzonym posiłku. Tłuszcz potęguje smak mięsa. Należy pamiętać o tym by nie przekraczać zaleceń zdrowotnych dla naszego wieku, płci, czy grupy zawodowej (praca lekka, czy obarczona wysiłkiem fizycznym). Jeśli jemy bardziej kalorycznie niż potrzebujemy, to zużyjmy ten nadmiar ćwicząc, na przykład poprzez marsz z kijkami nordic-walking lub bez, z psem lub bez niego, włączając naszych bliskich – dzieci, żonę lub męża, a może sąsiadkę lub sąsiada. Jeśli jednak pojawią się problemy ze zdrowiem, posłuchajmy lekarza i dietetyka.
Na podst. artykułu prof. dr. hab. Edwarda Pospiecha, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pełna wersja artykułu dostępna na stronie www.polsus.pl
Przepis na schab w piwie
Składniki:
- 0,5 kg schabu bez kości,
- sól, pieprz,
- 3-4 łyżki majeranku,
- 2-3 ząbki czosnku,
- olej,
- szklanka piwa ciemnego,
- 2-3 liście laurowe,
- 2-3 ziarenka ziela angielskiego.
Sposób przygotowania:
Schab nacieramy solą, pieprzem, majerankiem i roztartym czosnkiem. Wstawiamy do lodówki na noc. Obsmażamy schab ze wszystkich stron na rozgrzanej patelni – zabieg ten nada mięsu soczystość. Następnie wkładamy go do garnka i zalewamy do połowy ciemnym piwem, dorzucamy listek laurowy oraz ziele angielskie. Gotujemy na bardzo małym ogniu prze dwie godziny. Schab kroimy w plastry po ostygnięciu. Podajemy z ziemniakami, ryżem lub kaszą.
Wieprzowina – smaczna i chuda
prof. zw. dr hab. n. med., dr h.c. mult. Piotr Książek, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Wieprzowina pomimo, iż często określana jest jako tłuste mięso, to w rzeczywistości często taka nie jest. Jej obecność w naszych posiłkach może obniżyć liczbę kalorii każdego dnia. O wegetarianach mówi się, że żyją dłużej, gdyż między innymi stosują rozsądną dietę, natomiast mięsożercy również powinni zwracać większą uwagę na to, co jedzą. Decydując się na wieprzowinę pamiętajmy o białku, ale nie zapominajmy o tłuszczu. Liczne badania wskazują,
że jedząc wieprzowinę można zmniejszyć poziom cholesterolu ogólnego i jego frakcji LDL, szczególnie ważnej, bo niebezpiecznej (choroby naczyniowo-sercowe, udary itp.).