Wysokie wymagania pracodawców sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na studiowanie. Młodzi ludzie muszą mieć teraz nie tylko wykształcenie, ale także dobre kwalifikacje, praktykę, znajomość języków obcych. Dlatego pamiętajmy, że studia wyższe i dyplom ich ukończenia nie są już automatycznie przepustką do dobrej pracy. Warto więc dobrze przemyleć wybór uczelni i kierunek.
Jak wybrać kierunek
Wybór studiów nie jest łatwy, zwłaszcza że kierunków jest mnóstwo. Każdy zadaje sobie pytanie czy iść za głosem serca, kierować się zainteresowaniami, czy też wybrać kierunek, po którym łatwiej znaleźć pracę?
Specjaliści radzą, by jednak wybierać studia pod kątem naszych pasji i talentów. Po pierwsze dlatego, że dziś potrzebni specjaliści jutro mogą zasilić szeregi bezrobotnych. Po drugie, np. humaniście trudno jest się ubrać w szaty księgowego. Radość i satysfakcja ze studiowania, a następnie z wykonywanej pracy warte są o wiele więcej niż wyższa pensja. Nie wolno także ulegać modom.
Możemy zdecydować się na studia jednolite magisterskie lub podzielić edukację na licencjat i studia magisterskie. Mając już dyplom licencjata, można na jego bazie robić dyplomy magistra na dwóch różnych kierunkach, kończąc tym samym podwójnym magistrem po pięciu latach nauki. Uczelnie prześcigają się w zabiegach, by zachęcić licencjatów do skorzystania z ich ofert.
Koszty też ważne
Bardzo ważny jest także wybór samej uczelni. Warto zwrócić uwagę, jaka jest kadra profesorska, wyposażenie uczelni, w jakich warunkach odbywa się kształcenie i czy są możliwości odbywania praktyk. Przed wyborem uczelni porozmawiajmy z jej studentami, lub zapytajmy o szczere opinie na forum.
Ważne są też koszty studiowania. Mamy doskonałe uczelnie we Wrocławiu. Nie ma sensu wyjeżdżać po edukację do Krakowa, Gdańska czy Warszawy. Wydamy sporo pieniędzy na mieszkanie i utrzymanie, a dojazdy pochłoną majątek.