Wieści z Regionu. Małopolska. Wypad za miasto

2016-06-10 14:42

Planujemy letnie urlopy i krótkie wypady na weekendy. Nie musimy jechać nigdzie daleko, Małopolska oferuje nam mnóstwo atrakcji.

Góry są dobre zawsze. Nie tylko Zakopane i Krupówki, choć wycieczki w Tatry, po górach i dolinach zawsze dostarczają pięknych widoków. Warto wybrać się też do Pienińskiego Parku Narodowego – znajdziemy tu platformy widokowe na szczycie Trzech Koron i Sokolicy, popłyniemy tratwą, by zobaczyć przełom Dunajca, obejrzymy zamek w Czorsztynie.

Widoki, że dech zapiera

Na wycieczki zapraszają także Gorce ze swoim najwyższym szczytem – Turbaczem. A jeśli wchodzimy na Turbacz, zarezerwujmy sobie nocleg w pięknych schronisku PTTK tuż pod samym szczytem. Z tarasu schroniska roztacza się fantastyczna panorama Tatr i Pienin. Góry to także urokliwy Beskid Wyspowy z otoczoną wzniesieniami Limanową. Miasteczko słynie z bazyliki Matki Boskiej Bolesnej i sanktuarium. N Miejskiej Górze wznosi się krzyż – dwukrotnie większy niż ten na Giewoncie. Ufundowany z okazji dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Warto obejrzeć piękny Dwór Marsów, cmentarze wojenne na Jabłońcu i cmentarz żydowski.

Solne skarby

Kto nie był, niech się wstydzi – Kopalnię Soli w Wieliczce zobaczyć trzeba. To jedyny obiekt górniczy czynny od czasów średniowiecznych do dziś. I choć od 1996 roku nie wydobywa się już soli (pozyskuje się ją jedynie z solanek), wciąż pracuje tu ponad 300 górników. Rzeźby z soli opowiadają historię Polski, kopalni i artystów-górników, którzy upiększali swoje ponure miejsce pracy, tworząc popiersia królów, postacie strażników podziemnych skarbów, a nawet całe kaplice. Najważniejsza jest Kaplica św. Kingi. Mikroklimat kopalni (uwaga, panuje tu zaledwie 14ºC) leczy drogi oddechowe i wzmacnia odporność. Warto także zobaczyć góry pod ziemią, czyli Kopalnię Soli w Bochni. Trasa historyczna prowadzi szlakiem najstarszych wyrobisk, przez ciasne chodniki oraz przedziały drabinowe. Jej przejście wymaga niezłej kondycji fizycznej.

Pieszo i na rowerze

Warto wybrać się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Obejrzymy tu zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, Kaplicę na Wodzie, pustelnię błogosławionej Salomei w Grodzisku oraz Maczugę Herkulesa i jaskinie Łokietka i Ciemną. Szlaki prowadzą w malownicze jary i wąwozy oraz w Dolinę Prądnika. Między Krakowem a Oświęcimiem, w Zatorze, znajduje się największy w Polsce park rozrywki. Świetnie bawić się tu będą nie tylko dzieci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają