1 maja rowerzyści ponownie wspierać będą hospicjum przy ul. Szpitalnej. 5 w Chorzowie. Do akcji może włączyć się każdy, kto chce pomóc, niezależnie od wieku. Na starcie rajdu przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na wsparcie hospicjum i zakup nowego sprzętu medycznego dla pacjentów. Przejazd rozpocznie się o godz. 13.00 przy hospicjum (skwer przy ul. Dyrekcyjnej). 16-kilometrowa trasa prowadzić będzie ulicami Chorzowa, alejkami parku Śląskiego oraz Skansenu. Regulamin rajdu dostępny na stronie www.hospicjum-chorzow.pl
Gra miejska
Chorzów zaprasza także do udziału w Fotograficznej Grze Miejskiej. W wybranych punktach Chorzowa umieszczone są specjalne tabliczki z numerami, które trzeba uwiecznić na zdjęciu i umieścić na swoim profilu w mediach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze lub Instagramie, opatrując je specjalnym hasztagiem. Osoby, którym uda się sfotografować wszystkie tabliczki, otrzymają zaproszenie na wernisaż wystawy World Press Photo, który odbędzie się w Chorzowie 25 maja. Z kolei ci, którym uda się to zrobić najszybciej, zgarną dodatkowo gadżety związane z wystawą World Press Photo. Informacji szukajmy w mediach społecznościowych na profilach World Press Photo Chorzów. Gra potrwa aż do 20 maja.
Uroczysty 3 maja
Gliwice świętują we wtorek, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. O 12.30 w kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po liturgii uczestnicy przejdą na plac Krakowski, gdzie o godz. 14.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem m.in. wojska, pocztów sztandarowych i przedstawicieli władz samorządowych. Ok. 15.00 na placu Krakowskim zacznie się pokaz orkiestr dętych. Muzeum w Gliwicach zaprasza do Willi
Caro na 16.00 na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy śpiewnik oraz kotylion w barwach narodowych. O 18.00 w Gliwickim Teatrze Muzycznym (ul. Nowy Świat 55/57) wystąpi Janusz Radek z koncertem „Z ust do ust".
Warto także odwiedzić Muzeum Śląskie w Katowicach (ul. Dobrowolskiego 1). Można tu obejrzeć unikatową wystawę – do najcenniejszego obrazu „Pomarańczarki" Aleksandra Gierymskiego dołączyła jej siostra bliźniaczka z Muzeum Narodowego w Warszawie. Gierymski stworzył oba dzieła w latach 1880–1881. Katowicka Pomarańczarka jest nieco młodsza od tej warszawskiej.