Wieści z Trójmiasta. XX Zlot Żaglowców Baltic Sail

2016-06-30 2:00

Największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska rozpoczyna się 30 czerwca. Czekają nas cztery dni festiwalowych atrakcji. W tym roku przypada 20. jubileuszowa edycja Baltic Sail Gdańsk.

Wydarzenia podzielono na cztery grupy tematyczne. Będzie mnóstwo atrakcji dla fanów żeglarstwa, warsztaty oraz zajęcia sportowe i edukacyjne dla młodzieży, wystawy, bitwa morska, pokaz sztucznych ogni i oczywiście szantowisko.

Strefa żaglowców

To oczywiście okazja do wypłynięcia w rejs i zwiedzania żaglowców. W tym roku podczas zlotu w Gdańsku zacumuje ponad 20 żaglowców! Chętni do tego, by opłynąć Zatokę Gdańską na pięknych, zabytkowych jednostkach powinni pamiętać o wcześniejszej rezerwacji biletów. Tegoroczną nowością są rejsy nocne. Rejs trwa ok. 3 godz. Start z nabrzeża Targu Rybnego. W sobotni wieczór odbędzie się inscenizacja morskiej potyczki na wodach Motławy, zakończona pokazem fajerwerków. W niedzielę obejrzymy widowiskową Paradę Żagli, w której udział biorą wszystkie jednostki ze zlotu: od wielkich żaglowców po małe jachty turystyczne. Poza tym przed nami emocje podczas wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, wyścig smoczych łodzi oraz regaty Nord Cap i Nations Cap, a także Pokazy ratownictwa wodnego.

Strefa muzyczna

Tegoroczne szantowisko poprowadzi Michał Juszczakiewicz. Na głównej scenie zagrają zespoły szantowe, m.in. Formacja, Atlantyda, Klang oraz Zawisza Czarny. W konkursie „Teatr szant" wystąpi pięć zespołów. Ich rywalizację obejrzymy w szekspirowskim „Teatrze w Oknie" na Długim Targu, a laureat zagra także na Głównej Scenie. W tym roku po raz pierwszy będziemy bić rekord Polski w kategorii „najdłuższa szanta wyśpiewana publicznie" – ze wsparciem chóru szantowego Zawisza Czarny.

Strefa edukacyjna

Oferta skierowana do dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywać się będą w wielkim namiocie ustawionym na Targu Rybnym codziennie od 10.00 do 20.00. Działać będą stanowiska edukacyjne: Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, Pierwszej Pomocy, Klubów Żeglarskich. Młodzież z pewnością wysłucha ciekawych prelekcji wilków morskich i obejrzy wystawę CapHorn. Chętni wezmą udział w warsztatach żeglarskich, fotograficznych i pokazach Morskiego Kina. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – w strefie małego „baltica" odbędą się zajęcia animacyjne dla najmłodszych: malowanie buziek, gry i zabawy Przy namiocie zostanie urządzona chilloutowa strefa plażowa: z piaskiem pod stopami, parasolami, leżakami i koszami.

Strefa jubileuszowa

Zlot otworzy Międzynarodowa Konferencja „Tradycje morskie na wodach europejskich" – najlepsze praktyki w zakresie budowy i eksploatacji replik. Celem konferencji jest pielęgnowanie i promowanie europejskiego dziedzictwa morskiego. Wieczorem odbędzie się „przyjęcie kapitańskie", podczas którego zostanie podpisane przez prezydentów i burmistrzów miast partnerskich (Kłajpedy, Nysted Karlskrony, Rostoku, Rygi i Gdańska) kolejne porozumienie Baltic Sail na lata 2017–2021.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają