Prof. Wiesław Chrzanowski zmarł nagle w niedzielę. Wiadomość o śmierci ze smutkiem przyjął m.in. jego przyjaciel Władysław Bartoszewski (90 l.), były szef dyplomacji: - W naszym wieku, a jestem od marszałka starszy o półtora roku, wiadomość o odejściu nie jest już zaskoczeniem, ale na pewno bolesnym wstrząsem - przyznał w rozmowie z "Super Expressem".
Kim był Wiesław Chrzanowski? Urodził się 20 grudnia 1923 r. w Warszawie. W czasie II wojny światowej jako żołnierz AK brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie związał się ze Stronnictwem Pracy. W 1945 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1948-55 był więziony przez komunistyczne władze. Po odwilży zrobił doktorat i habilitację. Został profesorem nauk prawnych. Wykładał m. in. na KUL-u.
W latach 80. doradca Solidarności, opracowywał m.in. statut związku. Po upadku komunizmu był założycielem i pierwszym prezesem ZChN. W wyborach parlamentarnych w 1991 r. został posłem, W latach 1997-2001 zasiadał w Senacie IV kadencji. W 2001 r. wycofał się z polityki.
10 lat później, w 2011 roku, udzielił poparcia partii Polska Jest Najważniejsza.
- To postać ukształtowana przez II RP - wielki ideowiec, patriota, który kochał Polskę. Rozmowy z nim były fascynujące, dla mnie pozostanie wielkim nauczycielem - mówi o zmarłym Marian Piłka (58 l.), który działał u boku Chrzanowskiego w ZChN.
- Niezwykle życzliwy, pracowity, rzetelny. Raz w życiu widziałem w jego oczach łzy: po publikacji listy Macierewicza, na której było jego nazwisko. Jakiś czas temu umawialiśmy się na rozmowę przy kawie. Niestety, już się nie spotkamy - mówi nam o marszałku Sejmu inny marszałek, Józef Zych (74 l.) z PSL.
Po latach sąd oczyścił Wiesława Chrzanowskiego z jakichkolwiek podejrzeń, uznając je za bezpodstawne.