wiewiórka

i

Autor: -

Wiewiórki, pszczoły i osy zamieszkały w ciele wisielca. Niezwykłe odkrycie naukowców

2018-08-28 8:54

Wyjątkowy przypadek gniazdowania wiewiórek, os i pszczół w częściowo zeszkieletowanych i zmumifikowanych zwłokach opisali naukowcy z Wrocławia. To pierwszy na świecie taki przypadek.

Wyjątkowe odkrycie polskich naukowców. Pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego opisali zjawisko gniazdowania pszczół, os i wiewiórek w ciele wisielca w piśmie "Forensic Science Internatrional". Jest to o tyle zaskakujące, że nigdy wcześniej nikt nie miał okazji przyjrzeć się z bliska takiemu przypadkowi. Do tego niesamowitego, a jednocześnie nieco makabrycznego, odkrycia doszło przypadkiem w 2016 roku.

Na Dolnym Śląsku około 25 metrów nad ziemią na jednym ze świerków znaleziono częściowo zmumifikowane ciało mężczyzny, który najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Zwłoki zostały przetransportowane do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, gdzie poddano je oględzinom. Wszystko wskazywało na to, że zwłoki wisiały na drzewie ponad 13 lat. Interesujące było to, że mimo tak długiego czasu, ciało zmarłego było w dobrym stanie. Do częściowej mumifikacji doszło prawdopodobnie dlatego, że zwłoki nie miały styczności z ziemią, gdzie szybko by się rozłożyły, i gdzie byłyby narażone na kontakt ze zwierzętami. Jednak najdziwniejszym odkryciem było znalezienie w ciele zmarłego gniazd osy zwyczajnej, pszczoły miodnej i wiewiórki pospolitej.

– Dla nas – biologów – to odkrycie jest o tyle interesujące, że wnosi pewne nowe spojrzenie i daje nam nową dawkę informacji na temat zachowania, behawioru, ekologii i biologii tych zwierząt – słowa biologa dr inż. Marcina Kadeja z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego przytacza Wprost.

Naukowiec ocenił, że odkrycie to może niewiele wnosi do entomologii sądowej, bo te gatunki nie należą do kanonu zwierząt, które bezpośrednio uczestniczą w procesach dekompozycji np. zwłok ludzkich. W tym przypadku prym wiodą m.in. muchówki czy chrząszcze. Natomiast – jego zdaniem – ta obserwacja jest o tyle ciekawa, że stanowi pewien precedens w szeroko pojętej entomologii sądowej.

Odkrycie gniazd wiewiórek, os i pszczół w ciele wisielca jest dowodem na to, że organizmy żywe, które występują w naturalnych ekosystemach, wykorzystują każdą sposobność, by w sposób maksymalny i optymalny zasiedlać dostępne dla siebie w danym czasie i miejscu przestrzenie.

Potocznie mówiąc znalezione na drzewie częściowo zmumifikowane zwłoki mężczyzny przypominały strukturę częściowo spruchniałego drzewa.

Zdaniem dra Kadeja przypadek wisielca z gniazdami os, pszczół i wiewiórek to dowód na to, że nawet stare na wpół spróchniałe drzewa pełnią niesamowicie ważną rolę w ekosystemie.

- (...) To one najczęściej posiadają tego rodzaju struktury jak dziuple, próchnowiska, uchyłki kory, stwarzając doskonałe warunki do tego, żeby rozliczne organizmy miały miejsce do realizowania swoich cykli życiowych. Te gatunki, które wskazaliśmy doskonale wpisują się w potwierdzenie tej tezy - wyznał dr Kadej w rozmowie z Wprost.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki