WIĘZIENIE za IN VITRO. PiS chce surowych KAR za SZTUCZNE ZAPŁODNIENIE

2012-06-27 15:07

Ustawa o in vitro rozpala emocje wśród polityków, przedstawicieli Kościoła oraz kobiet, które tylko w sztucznym zapłodnieniu upatrują swoich szans na macierzyństwo. Do Sejmu trafiłty dwa projekty PiS ustawy o in vitro. W jednym z nich, autorstwa Bolesława Piechy, pojawiła się propozycja kar więzienia lub grzywny za stosowanie tej metody zapłodnienia pozaustrojowego. Drugi odrzuca metodę in vitro, opowiada się za otoczeniem istniejących zarodków ochroną państwa. Bój o in vitro może już jesienią sparaliżować prace Sejmu.

W kwestii in vitro partia Jarosława Kaczyńskiego stoi po tej samej stronie co Kościół katolicki. PiS złożyło w Sejmie dwa projekty ustaw o sztucznym zapłodnieniu, oba zakazują stosowania in vitro.

Jednym z autorów pierwszego projektu jest poseł Bolesław Piecha, szef sejmowej komisji zdrowia. W projekcie znalazł się zapis, że stosowanie zapłodnienia pozaustrojowego wiązałoby się z karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ingerencje w genom ludzki, powodujące jego dziedziczne zmiany, podlegałyby karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ta sama kara obowiązywałaby za klonowanie.

Drugi projekt PiS także zakazuje in vitro, ale jest mniej restrykcyjny. Mówi bowiem o ochronie genomu ludzkiego i embrionu ludzkiego, a także wprowadza zakaz powodowania śmierci embrionu ludzkiego. Zakazuje tworzenia embrionów poza organizmem kobiety. Istniejące zarobki miałyby być otocznie opieką państwa.

PiS proponuje alternatywę dla in vitro - naprotechnologię. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą, by projekt usatwy był zgodny z nauczaniem Kościoła katolickiego, chroniący życie.

Naprotechnologia - co to jest, na czym polega

Naprotechnologia to metoda planowania ciąży, która obejmuje zbiór technik obserwacyjnych umożliwiających rozpoznanie momentu korzystnego do zapłodnienia. Oparta jest tylko na naturalnych metodach planowania rodziny, akceptowanych przez Kościół.

Metoda polega na obserwacji cyklu miesiączkowego kobiety, analizy śluzu z szyjki macicy, określaniu oraz zapisywaniu na specjalnej karcie dni płodnych i niepłodnych. Obejmuje także badania hormonalne kobiet oraz mężczyzn.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają