Więźniowie z Radomia jako pierwsi w Polsce będą mogli skończyć studia. Są jednak pewne wymogi. O dyplom inżyniera-logistyka powalczą tylko ci przestępcy, którzy odbywają karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, którym wymiar kary pozwala ukończyć studia. Najważniejszym wymogiem jest jednak posiadanie świadectwa dojrzałości.
Dla 35 skazańców Wydział Mechaniki Politechniki Radomskiej uruchomił tylko jeden kierunek - logistyka, studia inżynierskie I stopnia. Ze względów bezpieczeństwa przez pierwsza dwa lata nauki to profesorowie będą przyjeżdżać do zakładu karnego na wykłady. Przez ostatnie półtora roku osadzeni będą dowożeni na uczelnię przy ul. Maratońskiej, by móc korzystać z laboratoriów uczelnianych.
Pomysł wysłania więźniów na studia zrodził się w zeszłym roku. Po dopracowaniu wszystkich szczegółów dyrektor aresztu śledczego w Radomiu mjr Włodzimierz Głuch i dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Radomskiej dr hab. inż. Tomasz Wojciech Budzynowski podpisali stosowne porozumienie.
Więźniowie z Radomia idą na studia
Skazańcy osadzeni w areszcie śledczym w Radomiu opuszczą więzienne cele i dołączą do grona studentów! Od 1 października grupa 35 więźniów rozpocznie naukę na Wydziale Mechanicznym Politechniki Radomskiej studiów inżynierskich na kierunku logistyka. To efekt porozumienia władz uczelni i dyrekcji więzienia w Radomiu. Którzy skazańcy będą mogli studiować i czy od razu wyjdą na wolność, by chłonąć wiedzę?