Wiślane konsultacje

2013-08-14 4:00

Do końca września trwają konsultacje społeczne na temat zagospodarowania nadwiślańskich brzegów. Konsultacje nietypowe, bo pod postacią otwartych spotkań na miejskich plażach oraz spacerów konsultacyjnych.

Celem konsultacji jest poznanie oczekiwań mieszkańców stolicy i wspólne zaplanowanie możliwych do realizacji przedsięwzięć związanych z warszawską Wisłą.

Dla miłośników przyrody

Jednym z zagadnień poddanym konsultacjom będzie utworzenie szlaku edukacyjno-rekreacyjnego wzdłuż brzegów rzeki wraz z miejscami obserwacji ptaków. Unikalne lasy łęgowe i naturalny układ nabrzeża powodują, że obszary te stanowią siedlisko wielu ciekawych gatunków ptaków oraz innych zwierząt. Już teraz ornitolodzy i amatorzy ptasich obserwacji wykorzystują nadwiślańskie tereny do prowadzenia działań przyrodniczych,

a w przyszłości będą one jeszcze bardziej dostępne, m.in. dzięki oznakowaniu i wyposażeniu w lunety kilku punktów najbardziej nadających się do prowadzenia ptasich obserwacji. W trakcie konsultacji mieszkańcy mogą wskazać miejsca, w których chcieliby korzystać z takich możliwości. Pozwoli to na skierowanie ruchu turystycznego w konkretne miejsca, zmniejszając go w miejscach ważnych z punktu widzenia ochrony ptaków i ich siedlisk.

Do relaksu i rekreacji

Tematem konsultacji społecznych jest również zagospodarowanie plaż miejskich na Saskiej Kępie i Żoliborzu oraz wyposażenie planowanego pawilonu edukacyjnego. Naturalnie piękne piaszczyste plaże to niezwykły atut Warszawy, o który należy dbać i odpowiednio eksponować, zapraszając do korzystania z nich warszawiaków i turystów. Zadaniem konsultacyjnym jest wypracowanie wizji plaż i ich wyposażenia, które pozwoli na jak najpełniejsze ich wykorzystanie i jeszcze mocniej zachęci mieszkańców stolicy do spędzania na nich wolnego czasu.

Twoje zdanie się liczy

W ramach konsultacji odbyły się już cztery spacery do punktów widokowych planowanego szlaku edukacyjno-rekreacyjnego oraz otwarte weekendowe spotkania poświęcone miejskim plażom: żoliborskiej i saskiej.

Szczegółowe informacje o odbywających się spotkaniach oraz o projekcie można uzyskać na www.konsultacje.um.warszawa.pl oraz www.wislawarszawska.pl, a także pisząc na adres: [email protected].

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki