Woda w „3W” – źródło życia i energii

i

Autor: Materiały Prasowe Prof. Zbigniew Kundzewicz, polski hydrolog, klimatolog, profesor nauk o Ziemi związany z Polską Akademią Nauk

Woda w „3W” – źródło życia i energii

2021-10-29 11:43

Bez wody nie ma życia, a zaledwie 1 proc. zasobów wodnych na Ziemi to woda pitna! Rzecz w tym, że 70 proc. wody na naszej planecie nie nadaje się do picia, dlatego tak ważne i potrzebne jest opracowanie technologii, która umożliwiłaby odsalanie wody w morzach i oceanach oraz jej retencjonowanie.

Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Bank Gospodarstwa Krajowego, który mocno stawia na zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Zrównoważony – a więc w trosce o obecne i przyszłe pokolenia, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska i jego znikających w zastraszającym tempie zasobów, a jednym z najważniejszych jest woda.

Jakie mamy problemy z wodą

Mogłoby się wydawać, że położenie geograficzne Polski jest wymarzone, bo średnia roczna opadów „powinna” być wysoka. Rzecz w tym, że postępujące zmiany klimatyczne mają wpływ na zasobny wodne na całym świecie, ich intensywność i wielkość. Pojawiające się w Polsce susze, które są coraz dłuższe, powodują olbrzymie straty w rolnictwie. Z drugiej strony nasz kraj nawiedzają tzw. „miejskie powodzie”, które z powodu nagłych, obfitych opadów deszczu zalewają ulice miast, bo miasta nie są przystosowane to gromadzenia takich ilości wód. Problemy zaczynają się tam, gdzie brakuje odpowiednich rozwiązań w zakresie retencji wody, dochodzi do zaniedbań w przypadku rowów melioracyjnych – a pobliżu koryt rzecznych – to skutek nadmiernej ingerencji w regulację rzek. Rosnące temperatury to z kolei coraz mniej dni, w które pada śnieg i intensywniejsze parowanie. Kluczem jest umiejętne gospodarowanie wodą w Polsce.

Źródło życia i energii

Prof. Zbigniew Kundzewicz, polski hydrolog, klimatolog, profesor nauk o Ziemi związany z Polską Akademią Nauk  o problemach dotyczących wody opowiadał podczas Impact’21 w Poznaniu.

– Ślad wodny to ilość wody potrzebna do wyprodukowania jakiegoś produktu. Trzeba go redukować, oszczędzając wodę, gdzie tylko się da – tłumaczy prof. Kundzewicz.

Jak się okazuje, na jednego mieszkańca w Polsce przypada 3-krotnie mniej wody niż w pozostałych krajach UE. BGK zapowiedział, że w ramach inicjatywy 3W zamierza poszukiwać technologii pozwalającej na wtórne wykorzystanie wody, jej uzdatnianie i gromadzenie. Dlaczego zasoby wodne są tak ważne dla instytucji finansowej?

- Chcemy inwestować w gospodarkę wodną, żeby woda została tu, a nie była oddawana do mórz i oceanów, a następnie przekształcała się w wodę niepitną. Oprócz tego woda to doskonałe paliwo do tworzenia energii, źródło zeroemisyjne, doskonałe uzupełnienie całego sektora energetycznego - wyjaśnia Prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Aby jak najwięcej wody udało się zatrzymać w Polsce, konieczne będą inwestycje w rozwiązania dotyczące retencji wody, ponownego użycia tzw. wody szarej i w technologie służące do jej oczyszczania.

Ekologicznie i ekonomicznie

Wg danych GUS w Polsce najwięcej wody zużywa przemysł – to aż 72 proc. wody w całym kraju! Poszukując rozwiązań, które pozwoliłyby oszczędzać wodę w Polsce, prof. Kundzewicz widzi szansę w naśladowaniu innych państw, m.in. Izraela czy Japonii, gdzie przedsiębiorcom bardziej opłaca się używanie wody w cyklu zamkniętym. Oznacza to, że wodę użytą w jednym procesie, da się wykorzystać ponownie w innym – bez strat wody i energii. W krajach europejskich zbieranie wody deszczowej zyskuje na popularności – zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych, handlu i w usługach. Kolejnym ważnym elementem odpowiedzialnego zarządzania zasobami wodnymi jest monitoring jej ilości i jakości, która gdy nie nadaje się do spożycia, powinna być efektywnie uzdatniana. Jak? Już trwają prace nad znalezieniem optymalnego rozwiązania: jeden z zakładów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wykorzystuje technologię odwróconej osmozy, ale w Polsce też mamy innowatorskie projekty jak odsalanie wody przez zamrażanie. W ostatnim czasie mocno rozwinęły się również metody oczyszczania ścieków.

Bank Gospodarstwa Krajowego zajmuje się kwestiami dotyczącymi wody w ramach inicjatywy 3W (woda-wodór-węgiel), która z jednej strony ma wspomagać zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy,  a z drugiej mam poprawić konkurencyjność polskich firm.

Partnerem materiału jest Bank Gospodarstwa Krajowego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki