Wojna o Śląsk. PO donosi do prokuratury na Kaczyńskiego za znieważenie Ślązaków. Meller: WALCIE się SKINI w garniturach

2011-04-05 16:42

Nowa awantura między Platformą i PiS. Wszystko zaczęło się od opublikowanego ostatnio przez partię Jarosława Kaczyńskiego (62 l.) "Raportu o Stanie Rzeczpospolitej". Prezes PiS pisze w nim, że "śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej". Na te słowa politycy PO odpowiedzieli wnioskiem do prokuratury!

Prezes PiS zarzuca PO, że toleruje działalność "antypolską". - "Ważny jest też stosunek do Ruchu Autonomii Śląska, którego członkowie kandydowali z list PO, mimo że ta formacja jawnie odcina się od polskości" - czytamy w raporcie Kaczyńskiego.

Ruch Autonomii Śląska nawołuje mieszkańców regionu, by deklarowali w spisie powszechnym narodowość śląską. Prezes PiS napisał, że: "Śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej".

Teraz grupa posłów PO doniosła na niego do prokuratury za znieważenie Ślązaków.

Przeczytaj koniecznie: Polska według Kaczyńskiego - RAPORT PIS O STANIE RP

- To słowa niegodne polityka, szefa największej partii opozycyjnej i byłego premiera - mówił Tomasz Tomczykiewicz (50 l., PO), poseł ze Śląska. W sporze głos zabrał też redaktor naczelny "Playboya" Marcin Meller (43 l.).

- Patrząc na nacjonalistyczne szczucie Jarosława Kaczyńskiego i jego dziennikarzy, oświadczam publicznie, że w spisie powszechnym zadeklaruję narodowość śląską, mimo że mój jedyny związek ze Śląskiem to śląska żona. (…) Walcie się skini w garniturach!" - napisał na jednym z portali.

Politycy PiS przekonują, że słowa ich prezesa zostały wyrwane z kontekstu. A co na temat kłótni myślą historycy?

- W sensie politycznym i patrząc na tradycje, Śląsk jest polski. W najbliższej przyszłości nie grozi nam też jego oderwanie czy ustanowienie autonomii. A politycy wykorzystują historyczne uwarunkowania tego regionu do wzajemnych ataków na siebie - ocenia prof. Wiesław Wysocki (61 l.), kierownik Katedry Historii Najnowszej UKSW.

W 2002 roku ponad 170 tysięcy osób zadeklarowało przynależność do narodowości śląskiej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają