Wolna morska droga

i

Autor: Materiały prasowe NDI/Besix

Otwarcie Przekopu Mierzei

Wolna morska droga do Elbląga

2022-09-16 0:05

Przekop Mierzei Wiślanej zostanie otwarty już 17 września. To pierwszy etap strategicznej rządowej inwestycji, która pozwoli statkom wpływać z Bałtyku do portu w Elblągu. Wzmocni suwerenność Polski i umożliwi szybszy rozwój regionu Warmii i całej Polski. Zapowiada się uroczyste otwarcie oraz wiele rodzinnych imprez towarzyszących. Będzie też koncert i pokaz dronów.

Przekop Mierzei Wiślanej to pierwszy i najważniejszy etap inwestycji polegającej na budowie kanału umożliwiającego swobodną żeglugę między Zatoką Gdańską i Zalewem Wiślanym.

Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej po raz pierwszy w powojennej historii nie będzie trzeba pytać Rosji o zgodę na wpłynięcie na polskie wody Zalewu Wiślanego.

Wolna morska droga

i

Autor: Materiały prasowe NDI/Besix

Piękna konstrukcja inżynieryjna

Sercem inwestycji jest śluza o długości 230 metrów, szerokości 25 metrów, głębokości 6,5 metra do lustra wody i 2,5 metra ponad lustro. Do zamykania śluzy służą cztery bramy. Każda z nich waży około 160 ton.

W ramach tego etapu prac powstał również nowy układ drogowy, z dwoma ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiają przejazd nad kanałem. Długość każdego z dwóch mostów na Mierzei Wiślanej to ponad 60 m, a masa konstrukcji stalowej ustroju wraz z przeciwwagą to ponad 550 ton. Każdy z mostów składa się z 44 elementów. Najcięższy z nich waży ponad 48 ton. Oba mosty – północny i południowy – mają już pozwolenie na użytkowanie.

To wielka i strategiczna rządowa inwestycja, wzmacniająca suwerenność Polski i umożliwiająca szybszy rozwój regionu Warmii i całej Polski. Nie da się ukryć – jest to także konstrukcja bardzo piękna i ciekawa. Staje się atrakcją turystyczną.

Wolna morska droga

i

Autor: Materiały prasowe NDI/Besix

Po co wykonano Przekop Mierzei Wiślanej

To jedna z najważniejszych inwestycji dla bezpieczeństwa Polski, która zapewni swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Ponadto stworzy ogromne możliwości dla rozwoju regionu. Zyskają przede wszystkim gminy położone nad Zalewem Wiślanym, port morski w Elblągu, który otrzyma niezależne połączenie z morzem, a także województwo pomorskie i warmińsko-mazurskie. Pełen efekt będzie można zaobserwować w 2023 r., po zakończeniu II i III etapu inwestycji.

Pierwszy etap prac zakończony

Uruchomienie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to pierwszy etap budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W sumie przewidziane są trzy etapy inwestycji.

II etap, który trwa od kwietnia 2021 r. polega na modernizacji toru wodnego rzeki Elbląg oraz budowie nowego, ponad stumetrowego mostu obrotowego w Nowakowie, blisko ujścia rzeki.

III etap to roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym. 6 maja br. wyłoniony został wykonawca tego zadania.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wyniesie blisko 23 km, natomiast przejście przez Zalew Wiślany ponad 10 km. Około 10 km będzie miała droga po rzece Elbląg, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który składa się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał oraz tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Docelowe parametry tor wodny otrzyma w 2023 r. Umożliwi to korzystanie z nowej drogi wodnej statkom o długości 100 m, szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m. Całkowity koszt tej inwestycji – śluzy, trzech ruchomych mostów, połączeń drogowych oraz nowej drogi wodnej to niecałe 2 mld złotych. Jest to kwota odpowiadająca kosztowi budowy około 40 km drogi szybkiego ruchu (obecnie w budowie mamy 1400 km dróg w całej Polsce!).

Wolna morska droga

i

Autor: Materiały prasowe NDI/Besix

Jak będzie wyglądała uroczystość otwarcia

Wszystkie wydarzenia odbędą się na Mierzei Wiślanej, przy nowym Kanale Żeglugowym w sobotę 17 września. Oficjalna uroczystość rozpocznie się o godz. 12. Natomiast o godz. 16 zostanie otwarta Strefa Rodzinna. Dwie godziny później rozpocznie się koncert, który potrwa do ok. 21.45, zaś po jego zakończeniu zaplanowany został pokaz dronów. Wstęp jest bezpłatny. Więcej szczegółów, m.in. dotyczących dojazdu i parkingów, można znaleźć na stronie www.otwarciemierzei.pl.

To priorytetowa inwestycja

Morska droga

i

Autor: Materiały prasowe NDI/Besix

MÓWI MINISTER INFRASTRUKTURY ANDRZEJ ADAMCZYK

- Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest jedną z priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych rządu. Jej wagę rozumiemy szczególnie teraz, w dobie inwazji Rosji na Ukrainę. Po zakończeniu budowy tej drogi wodnej statki będą mogły zawijać do portu w Elblągu płynąc wyłącznie po naszych wodach, co uniezależni armatorów od woli strony rosyjskiej.

Wyspa na Zalewie Wiślanym

Z wydobytego podczas prac urobku budowana jest wyspa na Zalewie Wiślanym. Docelowo stanie się ona siedliskiem ptaków. Wyspa ma kształt elipsy o wymiarach około 2 km na 1 km, obwodzie 4,9 km i łącznej powierzchni 180 ha. Wyspa pomieści ponad 9 mln m3 urobku. Do jej budowy użyto ok. 140 tys. ton kamienia hydrotechnicznego.

Pierwszy etap zakończony

Wolna morska droga

i

Autor: Materiały prasowe NDI/Besix

WICEMINISTER INFRASTRUKTURY MAREK GRÓBARCZYK:

Otwieramy Przekop Mierzei! Na ten moment czekaliśmy wiele lat. Dobiegł końca pierwszy etap wielkiego projektu, jakim jest budowa nowej drogi wodnej, która umożliwi otwarcie portu w Elblągu na Bałtyk.

Partnerem materiału jest Ministerstwo Infrastruktury        

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają