Wpływ pracy przy komputerze na zdrowie. Bóle kręgosłupa i wady wzroku - jak sobie z nimi radzić?

i

Autor: Shutterstock

Wpływ pracy przy komputerze na zdrowie. Bóle kręgosłupa i wady wzroku - jak sobie z nimi radzić?

2015-10-19 12:33

Większość z nas spędza w pracy po kilka godzin dziennie. Zazwyczaj w pozycji siedzącej, nierzadko przed komputerem. Takie warunki mogą sprawić, że nasze zdrowie zaczyna szwankować. Od niepozornych bólów pleców, po pogarszający się wzrok. Czy jednak pracując za biurkiem musimy być skazani na różne dolegliwości zdrowotne? Podczas pracy warto pamiętać o kilku zasadach, które wpłynął pozytywnie na nasze zdrowie.  

Wymuszony, zazwyczaj siedzący tryb życia sprawia, że nasz organizm zaczyna się buntować. Nienaturalna pozycja powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa, czy tułowia. To, niczym efekt domina, wpływa na spłycenie oddechu i niedotlenienie, a w rezultacie ospałość. Po długich godzinach spędzonych za biurkiem mamy więc rozdrażnionego i nieefektywnego pracownika. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet niewinne ruchy myszką komputerową są w stanie zagrozić naszemu zdrowiu. Możemy nabawić się stanów zapalnych nadgarstka, czy nawet problemów z palcem wskazującym, który podczas 8-godzinnej pracy z komputerem wykonuje takie samo obciążenie, co mięśnie nóg podczas 40-kilometrowego marszu! Nie zapominajmy więc o prawidłowej pozycji przed komputerem.

O wyprostowanych plecach, odpowiedniej wysokości biurka i odległości od monitora. Pamiętajmy, że stopy muszą stabilnie opierać się o podłogę, a krzesło powinno znajdować się na takiej wysokości, aby kolana ugięte były pod kątem 90 stopni, dla osób niższych wskazane są podnóżki  a dla  wszystkich  fotel obrotowy z podłokietnikami. Aby nieco się rozruszać, możemy na chwilę zastąpić zwykłe krzesło specjalną piłką. Dzięki temu mięśnie będą się napinać i rozluźniać. Te drobne zabiegi z pewnością uratują nas przed uciążliwymi schorzeniami.

 

Praca biurowa to także ogromne obciążenie dla wzroku. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora, który znajduje się w stałej odległości od oka, może spowodować problemy z akomodacją oka. To z kolei, w wielu przypadkach, prowadzi do pogłębiania się wad wzroku jak np. krótkowzroczności. Uciążliwa dla oka jest też zmniejszona częstotliwość mrugania, co powoduje wysychanie rogówki. W efekcie oczy są podrażnione i zaczerwienione. Na szczęście z tymi uciążliwościami łatwo sobie poradzić.

Warto raz na 15 minut odwrócić wzrok od ekranu monitora. Wystarczy, że przez kilka sekund popatrzymy w dal, zamykając powieki, gałkami ocznymi wykonamy kilka ruchów w kształcie "ósemek", lub palcem wskazującym powędrujemy od nosa stopniowo go odsuwając a jednocześnie wodzić za nim wzrokiem. Przydatne są również krople nawilżające, które przyniosą oku ulgę podczas 8-godzinnej pracy przed komputerem. Z pewnością te niezauważalne czynności zwiększą efektywności pracy, a jednocześnie przyniosą ulgę naszym oczom.

Nowoczesna technika sprawia, że dzisiejsze monitory nie oddziałują już tak negatywnie na zdrowie jak kiedyś. Również męczące dla wzroku odblaski zostały wyeliminowane przez fabrycznie wbudowane ekrany przeciwodblaskowe. Co jednak z refleksami powstałymi na powierzchni okularów i soczewek kontaktowych? Problem pojawia się, gdy szkła pozbawione są specjalnej powłoki antyodblaskowej. Refleksy sprawiają, że oczy muszą wykonać większą pracę, a co za tym idzie - szybciej się męczą. Tu z pomocą może przyjść korekcja laserowa, dzięki której okulary i soczewki możemy wyrzucić do kosza. W przypadku wrodzonej, stabilnej wady, korekcja laserowa przywróci nam sokoli wzrok. Kilkuminutowy, bezbolesny zabieg sprawi, że nie będziemy więcej narzekali na zmęczone odblaskami oczy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki