Już teraz nadmiar wody z Oławy zlewany jest do poldera, czyli sztucznego zbiornika przeciwpowodziowego Lipki Oława. Jeśli stan wody w Odrze i Oławie się podniesie wypełnione także będą poldery Blizanowice-Trestno oraz Oławka.
Wrocławianie z przerażeniem obserwują rwący nurt Odry. Razem ze strażakami szykują się na nadejście niszczycielskiego żywiołu. W rejonie stolicy województwa trwa wzmacnianie i podwyższanie wałów.
Mieszkańcy wsi Stary Otok i Stary Górnik, które mogą znaleźć się pod wodą jeśli Odra lub jej dopływ Oława wyleją, wciąż nie tracą nadziei, że uśmiechnie się do nich szczęście i wygrają walkę z żywiołem.
Woda z rzeki Oława odprowadzana jest do zbiornika Lipki-Oława. Na zagrożonych terenach mieszka 250 osób. Chociaż strażacy przekonują ich do ewakuacji, tylko nieliczni zgadzają się na opuszczenie swoich dobytków. Mieszkańcy mogą wyjechać ze wsi autobusem. Żołnierze przygotowali już amfibię na wypadek gdyby Oława wystąpiła z brzegów i wdarła się do wsi.
W kryzysowej sytuacji gdyby wody w rzece było zbyt dużo można jeszcze zlać ją do zbiorników Blizanowice-Trestno oraz Oławka.
Lista zamkniętych dróg na Dolnym Śląsku
- gminna nr 1933D pomiędzy miejscowościami Groblice i Kotowice (powiat wrocławski) – objazd do Wrocławia przez Oławę
- gminna nr 17670D Marcinkowice-Zakrzów – objazd przez Oławę
- droga powiatowa nr 455 Jelcz-Oława – objazd przez Janików
Wojewoda zapowiedział, że rodziny najbardziej dotknięte powodzią mogą liczyć na 6 tys. zł. finansowego wsparcia. Pomoc ma pochodzić z budżetu województwa. Jurkowlaniec poprosił już ministra MSWiA o zwiększenie budżetu o 1 mln 600 tys. zł.